Polacy w Nowym Jorku czczą Narodowe Święto Niepodległości

Szerokie spektrum wydarzeń obejmuje imprezy o charakterze politycznym, kulturalnym i sportowym (fot. pixabay.com/crsntdesign)

W rozpoczętych uroczystościach Święta Niepodległości biorą udział nowojorskie dzieci i młodzież szkolna, weterani i organizacje polonijne. Szerokie spektrum wydarzeń obejmuje imprezy o charakterze politycznym, kulturalnym i sportowym.

„Polska. Tu mi dobrze”. Spot TVP Info na rocznicę odzyskania niepodległości

Już w najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała...

zobacz więcej

W konsulacie polskim w Nowym Jorku na środę zaplanowano uroczystość połączoną z wręczeniem odznaczeń zasłużonym przedstawicielom Polonii i okolicznościowym koncertem.

– W tym roku wydarzenie nabiera tym większej rangi, że zbiega się z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Mija też 100 lat od utworzenia pierwszej polskiej placówki dyplomatycznej w Ameryce. Był nią nasz konsulat – zauważył konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

Jak dodał konsulat powstał nawet nieco wcześniej, aniżeli poselstwo RP w Waszyngtonie. Pierwszym konsulem generalnym był biznesman Konstanty Buszczyński.

– Stulecie nie powinno być tylko przypomnieniem stosunków politycznych i wiążącej się z tym historii. Relacje są mocne, kiedy towarzyszy im bardzo dobra współpraca ekonomiczna. W ostatnich kilku latach wymiana handlowa z USA zwiększyła o jedną czwartą. Liczymy, że się wciąż będzie rozwijać, a nowe stulecie zaowocuje jeszcze większą dynamiką polskiego eksportu i w ogóle kontaktów biznesowych – powiedział Golubiewski.

Zwrócił uwagę na dobrą współpracę wojskową z Ameryką. Akcentował, że przenosi się to też na relacje ekonomiczne. – Mamy nadzieję, że w następnym stuleciu Polska i USA będą partnerami także w nowoczesnych sektorach obejmujących wysoko zaawansowaną technologię – wskazał konsul generalny.

Pianista Jerzy Stryjniak ze swej strony podkreślił, że na recital w konsulacie wybrał utwory wielkich kompozytorów i patriotów Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

– Etiuda Rewolucyjna Chopina c-moll op. 10 nr 12 oraz a-moll op. 25 nr 11 zwana 2. Rewolucyjną skomponowane po upadku powstania listopadowego w 1830 roku wymierzone są przeciw rosyjskiemu okupantowi. Zagram też m.in. Menueta op. 14 nr 1 i Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6 Paderewskiego, który wygrał nam wolność na fortepianie – przekazał Stryjniak, profesor The New York Conservatory of Music.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Polski Dom Narodowy na Greenpoincie uczczą wspólnie w niedzielę Święto Niepodległości uroczystą akademią i projekcją filmu dokumentalnego Krzysztofa Talczewskiego „Niepodległość”. Poprzedzi to msza święta w kościele św. Stanisława Kostki.

Największa społeczno-kulturalna organizacja Polonii na Wschodnim Wybrzeżu, Centrum Polsko-Słowiańskie (CPS), w nachodzący czwartek zaprasza na akademię Klubu Krakus. Zaprezentuje on m.in. swoich chórzystów i recytacje słynnych utworów poświęconych niepodległości.

101. rocznica odzyskania niepodległości. Jak świętujecie? [WIDEO]

W najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ulice naszych miast wyjdą tysiące Polaków,...

zobacz więcej

– Poeci z klubu przeczytają własne wiersze napisane specjalnie na tę uroczystość. W sobotę natomiast odbędzie się jedna z imprez Festiwalu Chopin i przyjaciele. Nastąpi też odsłonięcie rzeźby Tadeusz Kościuszki. Dostaliśmy ją w dzierżawę na 99 lat z Fundacji Kościuszkowskiej – powiedziała szefowa CPS Bożena Kamińska.

11 listopada, podczas dnia otwartego, można odwiedzić Instytut Piłsudskiego i poznać jego historię oraz zbiory. Wykład „Ostatnie boje Marszałka. Zwycięskie zmaganie o pamięć legionową w PRL” wygłosi prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Zdaniem szefowej Centrali Szkół Dokształcających w Ameryce dr Doroty Andraki szkoły aktywnie przyłączają się do uroczystości 11 listopada. W odpowiedzi na akcję ministra edukacji narodowej "Szkoła do hymnu" uczniowie zaczynają zajęcia od śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Prowadzone są lekcje związane z 11 listopada i akademie. Dzieci i młodzież biorą udział w mszach świętych.

– Dzieci i młodzież ze szkół polonijnych Wschodniego Wybrzeża okazują dzięki tym działaniom swoją łączność z Polakami. Przede wszystkim demonstrują swój patriotyzm, a także dowodzą jak mocno popularyzowana jest nasza ojczyzna tutaj za granicą – powiedziała.

Według dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku (IKP) Adriana Kubickiego jego placówka wspiera wiele wydarzeń poświęconych Świętu Niepodległości.

– Zapraszamy mieszkańców Nowego Jorku na festiwal poświęcony muzyce Chopina. Promujemy też inne wydarzenia dla uczczenia przez Polskę niepodległości. Byliśmy w Waszyngtonie na najważniejszym wydarzeniu pod egidą ambasadora Piotra Wilczka z udziałem prawdopodobnie ok. 1000 osób. Uczestniczymy w podobnych wydarzeniach w innych naszych placówkach dyplomatycznych w USA – wyliczył.

Sympatycy sportu spotkają się w niedzielę w Central Parku na Biegu Niepodległości z udziałem m.in. biegaczy z polonijnych klubów Polska Running Team oraz 3 Run PL. Zgłosili się też inni w tym rodziny z dziećmi.

– Przyłączamy się do polskiej inicjatywy. Nie są to zawody, lecz symboliczne wydarzenie – wyjaśnił prezes Polish American Sports Association Paweł Myśliwiec.

źródło:

Zobacz więcej