RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny”. Andrzej Duda w Berlinie

– Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny. Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie muru berlińskiego – powiedział Andrzej Duda w sobotę podczas obchodów 30. rocznicy zburzenia muru berlińskiego.

Mur berliński nadal wyznacza linię podziału. Na wschodze pracują inaczej

30 lat po upadku muru berlińskiego wydajność pracy we wschodniej części Niemiec wciąż znacząco odstaje od tej na zachodzie kraju. Różnice...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać dziś tutaj, w Berlinie, w miejscu bardzo symbolicznym, w miejscu gdzie na pamiątkę tamtych dramatycznych dla nas lat, kiedy Berlin, świat i Europa były podzielone na część wschodnią i część zachodnią, kiedy my znajdowaliśmy się jako naród, jako państwo poza żelazna kurtyną w sowieckiej strefie wpływów – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że dzisiaj czcimy pamięć upadku tej żelaznej kurtyny. – Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie właśnie w sposób symboliczny ona upadła poprzez upadek, poprzez zburzenie muru berlińskiego, poprzez zniesienie tego podziały Niemiec na wschodnie i zachodnie – mówił Duda.

Podczas głównych uroczystości, które odbyły się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego Bernauer Strasse, prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczcili osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód.

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożyli róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu.

Polski prezydent podkreślił, że Polska miała ważny udział w doprowadzeniu do przemian demokratycznych w tej części Europy.

– Najpierw okrągły stół, ale potem pierwsze – w prawdzie nie w pełni wolne, – ale jednak wybory, gdzie Polacy poszli i gremialnie powiedzieli »nie« komunistom.

– Bo to było najważniejsze. To że Polacy tak gremialnie wtedy powiedzieli »nie« w wyborach, które były pokazywane na całym świecie – podkreślił.

Dodał, że „wynik tych wyborów, odrzucenie wtedy listy krajowej miał tak niezwykle spektakularne znaczenie, że obudziło to wolnościowe dążenie”.

Prezydent Duda uczestniczy w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w sobotę wizytę w Berlinie, w czasie której bierze udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego....

zobacz więcej

Upadek muru berlińskiego stał się symbolem końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Ponad 150 kilometrowy system umocnień przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Przejścia graniczne między nimi otwarto 9 listopada 1989 roku.

Andrzej Duda podkreślił także, że oddanie hołdu polskim ofiarom związane jest z dwoma rocznicami:

– Oddam hołd pomordowanym, ale przede wszystkim profesorom, (…), którzy w wyniku Sonderaktion Krakau zostali wtedy przez Niemców uwięzieni i wywiezieni właśnie przede wszystkim do obozu Sachsenhausen, gdzie wielu z nich zginęło, wielu z nich zmarło.

– W tych dniach mamy 80. rocznicę tamtych wydarzeń, ale mamy też 79. rocznicę pierwszej masowej egzekucji Polaków w obozie Sachsenhausen. Zostało rozstrzelanych wtedy ponad 30 naszych obywateli – zaznaczył.

– To jest po prostu eksterminacja naszego narodu poprzez przede wszystkim eksterminację inteligencji, czyli zabrania nam tego, co w społeczeństwie najcenniejsze, co przede wszystkim jest tą warstwą społeczną, która buduje, i która rozwija świadomość narodową – stwierdził Andrzej Duda.

Następnie prezydent Polski odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Tego samego dnia wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.

źródło:
Zobacz więcej