RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zarzut usiłowania dzieciobójstwa dla 36-latki

Kobietę przesłuchano w piątek wieczorem w szpitalu (fot. PAP/Jan Dzban)

Zarzut usiłowania dzieciobójstwa postawiła prokuratura 36-letniej kobiecie, która w czwartek porzuciła noworodka na działkach przy ul. Głębockiej w Warszawie - poinformował w sobotę rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Północ prok. Marcin Saduś.

Matka porzuconego noworodka zatrzymana. „Zaczęła intensywnie krwawić”

– Matkę porzuconego noworodka zatrzymał patrol straży miejskiej przy ul. Ząbkowskiej; była wśród osób próbujących spożywać alkohol; po przejściu...

zobacz więcej

Czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

– Kobieta nie przyznała się do tak postawionego zarzutu, złożyła obszerne, wewnętrznie sprzeczne wyjaśnienia – wyjaśnił prokurator Saduś.

W piątek późnym wieczorem kobietę przesłuchano w szpitalu z udziałem biegłego psychologa. W sobotę prokurator skieruje do sądu wniosek o jej tymczasowe aresztowanie.

– Przesłanka aresztu to obawa matactwa, ukrywanie się, brak stałego miejsca pobytu – przekazał prok. Saduś.

Dodał, że podejrzana jest niekarana. W przeszłości urodziła 2 dzieci, ale zrzekła się do nich praw rodzicielskich bezpośrednio po porodach.

Wcześniej informował, że śledczy próbują dotrzeć do świadków, którzy mogą mieć wiedzę na temat matki, ciąży i porodu.

Noworodek został znaleziony w czwartek ok. godz. 11.35 na działkach przy ul. Głębockiej; okazało się, że to dziewczynka, która najprawdopodobniej urodziła się tego samego dnia.

Na działkach w stolicy znalezionego noworodka. Zatrzymano kobietę

Zatrzymaliśmy 36-letnią kobietę – powiedziała w czwartek rzecznik Komendy Rejonowej Policji VI w Warszawie podkom. Paulina Onyszko, odnosząc się do...

zobacz więcej

– Dziecko zostało przewiezione do szpitala, gdzie jest pod opieką lekarzy. Najważniejsze, że dziewczynka przeżyła – informowała rzecznik prasowy Komendy Rejonowej Policji VI w Warszawie, podkom. Paulina Onyszko. Dodała, że stan dziewczynki jest stabilny.

W czwartek po południu zatrzymano matkę dziecka. W trakcie zatrzymania przebywała w środowisku osób bezdomnych. Jak informował insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy, około godz. 17 funkcjonariusze patrolujący Pragę-Północ zauważyli osoby próbujące spożywać alkohol.

– Wśród nich była kobieta, której zachowanie wzbudziło ich podejrzenia – powiedział insp. Jabraszko.

Wyjaśnił, że podczas interwencji 36-latka „uskarżała się na ból brzucha, ledwo wstała, właściwie nie mogła się samodzielnie poruszać, a po próbie przejścia kilku kroków, zaczęła dosyć intensywnie krwawić”.

Kobieta mówiła, że musi dostać się na działki przy ul. Głębockiej. Strażnicy skojarzyli to z otrzymaną wcześniej informacją o znalezieniu tam noworodka. Wezwali pogotowie oraz policję, która potwierdziła ich podejrzenia. Kobieta trafiła do szpitala.

źródło:
Zobacz więcej