RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fałszywy róg z włosia konia może ocalić nosorożce

Róg nosorożca to zbita kępka włosów sklejonych wydzieliną gruczołów łojowych (fot. Pixabay/NBNB_NZ)

Opracowany przez naukowców z Oxford University sposób wytwarzania fałszywego rogu z końskiego włosia może pomóc ocalić nosorożce przed wyginięciem – informuje pismo „Scientific Reports”.

Pięć nosorożców czarnych z Czech trafiło do Rwandy

Pięć nosorożców czarnych przesiedlono z czeskiego zoo do Rwandy. Zwierzęta trafiły do Parku Narodowego Akagera. Powodem takiej decyzji było...

zobacz więcej

Sproszkowany róg nosorożca stosowany jest w tradycyjnej azjatyckiej medycynie jako afrodyzjak oraz lek na różne choroby. Jego wysoka cena sprawia, że kłusownicy nie tylko zabijają coraz rzadsze nosorożce, ale nawet kradną wypchane głowy tych ssaków z muzeów. Z naukowego punktu widzenia leczenie rogiem nie ma sensu – jego skład jest taki sam, jak paznokci czy włosów. Aby zwiększyć zyski i uwiarygodnić stare przesądy, handlarze często mieszają zmielony róg ze sproszkowaną Viagrą.

Chcąc ocalić nosorożce, naukowcy z Oxfordu proponują zalać rynek podróbkami ich rogu, które byłyby łatwe w produkcji i tanie, a jednocześnie trudne do odróżnienia od oryginału.

Róg nosorożca nie jest rogiem w tradycyjnym sensie (jak róg krowy). W rzeczywistości to wyrastająca z grzbietu nosa zwierzęcia zbita kępka włosów sklejonych wydzieliną gruczołów łojowych.

Aby stworzyć podobną strukturę, naukowcy spoili włosy z końskiego ogona kolagenem z jedwabiu. Powstały falsyfikat ma wygląd i wiele istotnych cech oryginału, zatem powinien być wystarczająco wiarygodny, aby oszukać większość nabywców. Odpowiedni kształt wyrobu łatwo osiągnąć używając formy w kształcie prawdziwego rogu.


źródło:

Zobacz więcej