RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Naukowcy wyhodowali u myszy płuca z komórek macierzystych

Badacze wszczepili komórki macierzyste do mysich embrionów pozbawionych odpowiednich komórek potrzebnych do rozwoju płuc (fot. Shutterstock/Rudmer Zwerver)

Biotechnolodzy otrzymali u myszy w pełni działające płuca wytworzone z komórek macierzystych wszczepionych embrionom. Badacze liczą, że w podobny sposób będzie można uzyskiwać ludzkie narządy do przeszczepów.

W laboratorium powstały mysie mózgi z ludzkimi komórkami

W celu lepszego zrozumienia pracy ludzkiego mózgu naukowcy wszczepili do mózgów myszy komórki glejowe człowieka. Hybrydy mają pozwolić m.in. na...

zobacz więcej

Na łamach pisma „Nature Medicine”, naukowcy z Columbia University opisali przełomowe dokonanie w dziedzinie hodowli narządów.

– Na całym świecie miliony ludzi cierpiących na nieuleczalne choroby płuc umierają z powodu braku dawców dla przeprowadzenia przeszczepu – zwraca uwagę współautor publikacji, prof. Wellington V. Cardoso. – Nasze badanie pokazuje, że może być wykonalne opracowanie nowych, alternatywnych strategii otrzymywania do transplantacji ludzkich płuc hodowanych w zwierzętach – podkreśla badacz.

Wiele wysiłków włożono już w próby hodowli płuc na syntetycznych podłożach lub rusztowaniach uzyskanych przez pozbawienie żywych płuc komórek. Mimo dużego postępu, nie udało się dotąd otrzymać w pełni działającego narządu.

– Pomyśleliśmy, że prostsze może być wyhodowanie nowych płuc w rozwijającym się zwierzęciu. Moglibyśmy wykorzystać naturalne zwierzęce sygnały (komórkowe – przyp. red.) umożliwiające rozwój płuc – opowiada główny autor pracy, dr Munemasa Mori.

Badacze wszczepili komórki macierzyste do mysich embrionów pozbawionych odpowiednich komórek potrzebnych do rozwoju płuc. W takich embrionach utworzyły się płuca z komórek powstałych z wszczepionych komórek macierzystych. Różnorodne testy pokazały, że narządy te funkcjonowały normalnie.

– Komórki macierzyste zostały wszczepione, zanim zaczął działać układ immunologiczny zwierząt. Może to tłumaczyć, dlaczego nowe narządy nie zostały odrzucone – wyjaśnia dr Mori.

Badacze zamierzają teraz przetestować swoją technikę na większych zwierzętach oraz na komórkach jednego gatunku wszczepianych innemu.

— Wiele sygnałów dla rozwoju płuc jest podobnych u różnych gatunków, od żab, przez myszy, do ludzi. Zatem pomysł, aby wykorzystać zwierzęta do hodowli ludzkich płuc może być realny – twierdzi prof. Cardoso.

źródło:
Zobacz więcej