RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bańka: Doping jest nowotworem, który toczy globalny sport

– Około 10 proc. medalistów z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro pochodziło z krajów, które w sposób lekceważący podchodziły do polityki antydoppingowej bądź jej w ogóle nie prowadziły – powiedział programie „Gość Wiadomości” Witold Bańka. Teraz minister sportu odchodzącego rządu będzie kierować Światową Agencją Antydopingową (WADA).

Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Jego...

zobacz więcej

– Doping jest współczesnym nowotworem, który toczy sport globalny, więc na pewno wyzwań nie braknie – dodał Bańka.

Wśród głównych punktów swojego programu Bańka umieścił m.in. stworzenie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej.

– WADA ma dzisiaj budżet na poziomie mniejszym niż 40 mln dolarów. To jest absolutnie rzecz niedopuszczalna, żeby globalny regulator, który ma walczyć z dopingiem na całym świecie, miał taki budżet – ocenił gość TVP Info.

– Zaproponowaliśmy stworzenie funduszu solidarnościowego, z udziałem wielkich sponsorów prywatnych i publicznych firm, które w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, mogłyby dołączyć do tego wielkiego funduszu i finansować też politykę antydopingową – powiedział.

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej przez aklamację zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji.

Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Zastąpi Craiga Reedie'ego, który funkcję tę pełni od 2014 roku.

W stolicy Górnego Śląska zatwierdzono decyzję podjętą 14 maja w Montrealu, kiedy zgodnie z zasadą rotacji przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA wybrali Bańkę. Kontrkandydatem był Marcos Diaz z Dominikany.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

źródło:
Zobacz więcej