Uwaga na oferty sprzedaży kas fiskalnych do instalacji na smartfony

Korzystanie z wirtualnych kas fiskalnych może stanowić próbę wyłudzenia (fot. Shutterstock/ Jirapong Manustrong)

Rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek przypomina, że obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej. Resort ostrzega przed internetowymi ofertami sprzedaży kas fiskalnych do instalacji na smartfony.

Oszuści przebrani za urzędników. Fałszerze udają Urząd Patentowy

Trwa kolportaż podrobionych decyzji o rzekomym udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe i wynalazki oraz wyłudzanie opłat z tego tytułu – pisze...

zobacz więcej

Ministerstwo Finansów ostrzega w piątkowym komunikacie przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Zaznaczono, że aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

– Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje póki co legalna kasa na smartfony – informuje rzecznik prasowy ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Paweł Jurek podkreślił, że pojawiające się ogłoszenia mogą zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia. – Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej