RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Narada w siedzibie PiS. Jaki będzie nowy rząd?

Więcej kompetencji ma trafić do Kancelarii Premiera – twierdzi portal wPolityce.pl (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Więcej kompetencji ma trafić do Kancelarii Premiera – twierdzi portal wPolityce.pl (fot. PAP/Leszek Szymański)

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie trwa posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu premier Mateusz Morawiecki ogłosi strukturę oraz skład nowego rządu, o czym spekuluje się od kilku tygodni. Co się zmieni, a które stanowiska pozostaną bez zmian? Funkcje mają zachować m.in. wicepremierzy Piotr Gliński – minister kultury – oraz Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego – wynika z ustaleń portalu wPolityce.pl.

Wkrótce zostanie ogłoszony skład nowego rządu

Po zakończeniu posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza...

zobacz więcej

Na swoich stanowiskach prawdopodobnie pozostaną także kierujący MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA oraz minister-koordynator służb Mariusz Kamiński.

Bez zmian – jak podaje wPolityce.pl – także na fotelu ministra spraw zagranicznych. Jednak w resorcie Jacka Czaputowicza mają zajść pewne zmiany. Wyłączony z kompetencji MSZ ma zostać sektor spraw europejskich, którym pokierować ma Konrad Szymański z Kancelarii Premiera.

Podobnie do KPRM mają trafić obowiązki Ministerstwa Cyfryzacji, które zostanie całkowicie zlikwidowane – twierdzi źródło.

Prawdopodobnie pojawi się także zupełnie nowy resort, o którym spekuluje się od kilkunastu dni. Ministerstwem Zasobów Narodowych – bo taką nazwę ostatecznie mogłoby przyjąć – kierować ma obecny wicepremier i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Zanim nowy rząd rozpocznie pracę, stary musi podać się do dymisji – premier Morawiecki zrobi to prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji we wtorek, 12 listopada. Od tej chwili prezydent będzie miał 14 dni na zaprzysiężenie nowego gabinetu.

źródło:
Zobacz więcej