RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wystawił nas”. Majchrowski ujawnił nazwiska kobiet oskarżających dyrektora teatru o molestowanie

Teatr Bagatela – jako miejska placówka – podlega prezydentowi Krakowa Majchrowskiemu. To do niego więc zgłosiły się kobiety z oskarżeniami wobec Schoena (fot. arch.PAP/Łukasz Gągulski)

Dziewięć pracujących w Teatrze Bagatela kobiet zarzuciło dyrektorowi placówki Henrykowi Schoenowi mobbing i molestowanie. O sprawie powiadomiły prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, któremu podlega teatr. Włodarz miasta złożył więc zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia zależności służbowej. Wcześniej jednak pismo, podpisane przez oskarżające kobiety, przekazał dyrektorowi Teatru Bagatela. „Wystawił nas” – komentuje zachowanie Majchrowskiego jedna z aktorek krakowskiej sceny.

„Niechciane pocałunki, lizanie w szyję”. Dyrektor teatru oskarżany o molestowanie i mobbing

Dziewięć kobiet pracujących w krakowskim Teatrze Bagatela zarzuca swojemu przełożonemu Henrykowi Jackowi Schoenowi molestowanie i mobbing. –...

zobacz więcej

Napisany 25 października list Jackowi Majchrowskiemu przekazała osobiście Alina Kamińska, jedna z aktorek, radna i przewodnicząca dzielnicowej komisji kultury i dziedzictwa kulturowego. Po otrzymaniu listu Majchrowski zaprosił kobiety na spotkanie; doszło do niego 29 października. W jego trakcie kobiety miały prosić m.in. o dyskrecję i podjęcie działań.

Jednak już dzień później Majchrowski spotkał się z Schoenem. Po ich spotkaniu dyrektor teatru zaczął zapraszać podwładne na rozmowy służbowe.

– Następnego dnia dyrektor pojawił się w pracy; znał nasze nazwiska – mówi w rozmowie z TVN Patrycja Babicka, kierownik działu kreacji i pozyskiwania funduszy w Teatrze Bagatela. Podkreśla, że w czasie spotkania z prezydentem Krakowa padło zapewnienie, że ich nazwiska „nie zostaną ujawnione”. – (Majchrowski) Wystawił nas – dodaje inna z podwładnych Schoena.

W piątek Jacek Majchrowski w czasie konferencji prasowej poinformował, że oskarżany dyrektor złożył wniosek o urlop od 12 listopada. Władze miasta skierowały do niego prośbę o to, by podczas urlopu nie kontaktował się z pracownikami i nie przebywał w teatrze.

Kuriozalne tłumaczenia magistratu

Pod kątem mobbingu i molestowania seksualnego. Śledztwo w Teatrze Bagatela

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo ws. molestowania, którego miał się dopuszczać dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen. O nadużycia...

zobacz więcej

Prezydent Krakowa pytany przez dziennikarzy, czy ujawnił Schoenowi nazwiska kobiet go oskarżających, przyznał, że przekazał mu pismo przez nie podpisane, ale dyrektor znał te nazwiska już wcześniej, bo dotarły do niego informacje o zbieraniu tych podpisów.

Wcześniej ten fakt potwierdziła rzeczniczka krakowskiego magistratu Monika Chylaszek. – Jeżeli ktoś miałby się wytłumaczyć ze swoich złych zachowań, musi wiedzieć w stosunku do kogo – cytuje przedstawicielkę miasta TVN.

Schoen odpiera zarzuty

Przypomnijmy – osiem podwładnych i jedna była pracownica Teatru Bagatela zarzuciło dyrektorowi molestowanie i mobbing. Po otrzymaniu pisma w tej sprawie prezydent Krakowa złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia zależności służbowej. W czwartek prokuratura okręgowa poinformowała o wszczęciu śledztwa, które będzie prowadziła pod kątem mobbingu i molestowania seksualnego. Zarzuty te odparł Schoen, który zaprzeczył, by kiedykolwiek dopuszczał się nadużyć.

W piątek prezydent Majchrowski potwierdził, że otrzymał wyjaśnienia od dyrektora, w których zaprzecza on oskarżeniom. Prezydent przekazał to pismo do prokuratury. Włodarz miasta zaznaczył, że w swoich działaniach jako prezydent miasta kieruje się zasadą domniemania niewinności do czasu prawomocnego wyroku sądu. – Aczkolwiek w tym wypadku jest taka sytuacja, że gdyby to była jedna, dwie, trzy panie, to mógłbym uważać, że to jest jakaś zmowa, spisek, ale tych pań było dziewięć i przybywają następne – zastrzegł prezydent.

Do dyrektora z prośbą o odsunięcie się od sprawowania swoich funkcji do czasu wyjaśnienia zarzutów zwrócił się także zespół teatru.

„Majchrowski do perfekcji opanował rozgrywanie ludzi”

Kosiniak-Kamysz: Majchrowski do perfekcji opanował rozgrywanie ludzi

Jacek Majchrowski „do perfekcji opanował rozgrywanie ludzi na dworze” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Ujawniamy następne rozmowy zarejestrowane...

zobacz więcej

O metodach działania Jacka Majchrowskiego w rozmowie z Waldemarem Pawlakiem mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak wynika z ujawnionych przez portal tvp.info nagrań zarejestrowanych w restauracji Sowa i Przyjaciele, obecny prezes PSL komentując politykę Donalda Tuska jako premiera, stwierdził: „On już się chyba zaczął upajać właśnie tym, jak ludzie reagują, takim teatrzykiem. To zresztą też do perfekcji opanował Majchrowski. W rozgrywaniu ludzi na dworze. On przepięknie potrafi, szczególnie dziewuchy, napuszczać na siebie”.

– On bierze tak trzy, cztery, wiceprezydenta robi, jakiegoś pełnomocnika, doradcę w tym samym obszarze. I trzy kobiety. I on jedną podsyci na drugą, tu… A później przychodzi i jest wielki król, bo rozwiązuje konflikt, który sam, ten… – mówił Kosiniak-Kamysz, który zanim został ministrem rządu PO-PSL, był krakowskim radnym z list właśnie Majchrowskiego.

źródło:
Zobacz więcej