RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PSL: Wicemarszałka nie będzie nam wyznaczał partner z SLD czy KO

Po wspólnych uzgodnieniach PO, SLD i PSL przedstawiło w piątek swojego kandydata na marszałka Senatu, wskazując na to stanowisko senatora Tomasza Grodzkiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nie będzie nam wyznaczał wicemarszałka Senatu partner z SLD czy Koalicji Obywatelskiej – powiedział poseł PSL Marek Sawicki. Polityk ludowców dodał, że jego ugrupowanie we wtorek będzie miało posiedzeniu klubu, na którym zapadną ostateczne decyzje.

Schetyna z Czarzastym za plecami śmieją się z prezesa PSL. Co ich rozbawiło?

Liderzy PO, SLD i PSL podczas wspólnej konferencji w Sejmie przedstawili kandydatów na marszałka i wicemarszałka izby wyższej parlamentu. Kiedy...

zobacz więcej

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna po uzgodnieniach z liderami PSL i SLD poinformował w piątek, że Tomasz Grodzki z KO jest kandydatem na marszałka Senatu, a Bogdan Borusewicz będzie rekomendowany przez KO na wicemarszałka izby. Lewica rekomenduje na wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że o rekomendacjach PSL do prezydiów Sejmu i Senatu ludowcy poinformują po posiedzeniu klubu parlamentarnego, które ma się odbyć we wtorek o godz. 10.

Sawicki podkreślił, że „o wicemarszałkach nie decydują partnerzy koalicyjni, tylko członkowie tej umawiającej się koalicji”. – Więc nie będzie PSL-owi akceptował i wyznaczał wicemarszałka partner z SLD czy z Koalicji Obywatelskiej – podkreślił poseł PSL.

Dodał, że we wtorek zbiera się klub PSL, na którym zapadną ostateczne decyzje w sprawie wicemarszałków Sejmu i Senatu. – Dlatego nie ogłaszaliśmy tego dzisiaj – podkreślił Sawicki. Na pytanie, czy PSL popiera kandydaturę Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu poseł ludowców odparł: „Tak, zaakceptowaliśmy pana profesora Grodzkiego na marszałka Senatu”.

Czy to zdaniem Sawickiego dobra kandydatura? – Zobaczymy. W mojej ocenie to już jest polityk doświadczony. Był już senatorem, w miarę bym powiedział, nie uwikłany głęboko w struktury polityczne. W związku z tym jest nadzieja, żeby spełniał te kryteria, o których mówiłem, że marszałek powinien być marszałkiem Senatu aktywnego, pracującego, a nie Senatu blokującego – powiedział Sawicki.

Ekspert: Grodzki kojarzy się bardziej ze światem nauki, a nie polityki

Tomasz Grodzki jest politykiem mało rozpoznawalnym, jego karierę polityczną należałoby podbudować - ocenił w rozmowie z portalem tvp.info politolog...

zobacz więcej

Podobnego zdania jest poseł Paweł Bejda (PSL), który podkreśla, że w PSL jest pełnia demokracji i dlatego decyzja w sprawie wicemarszałków Sejmu i Senatu zostanie podjęta podczas klubu w szerokim gremium posłów i senatorów. – To nie jest nic nadzwyczajnego, to jest taka normalność u nas – stwierdził. Dodał, że po klubie na pewno odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną ogłoszone podjęte decyzje.

Dopytywany, czy jednak nie oznacza to, że PSL nie dogadał się z pozostałymi liderami opozycji ws. wicemarszałka Senatu Bejda odparł, że „absolutnie nie”. – My idziemy swoją normalną drogą, drogą demokracji, drogą taką, że każdy z posłów, każdy z parlamentarzystów, czyli posłów i senatorów może się wypowiedzieć, może wnieść swoje propozycje czy uwagi, które będą wysłuchane, a potem przegłosowane – podkreślił Bejda.

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – 3, a SLD – 2. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

źródło:

Zobacz więcej