RAPORT

Kampania 2020

Premier zarządził przedterminowe wybory w Gliwicach i Nowej Soli

Prezydenci Gliwic i Nowej Soli dostali się do parlamentu (fot. shutterstock/Daniel Jedzura)

Premier Mateusz Morawiecki zarządził przedterminowe wybory na prezydenta Gliwic i Nowej Soli na 5 stycznia 2020 roku – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

„Polska. Tu mi dobrze”. Spot TVP Info na rocznicę odzyskania niepodległości

Już w najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała...

zobacz więcej

Polityk, który w resorcie odpowiedzialny jest za współpracę z samorządami, wyjaśnił, że mandaty samorządowe obu prezydentów wygasły w związku z ich wyborem do Senatu.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w wyborach parlamentarnych startował z list Koalicji Obywatelskiej i uzyskał ponad 61 proc. głosów. Prezydent Nowej Soli – Wadim Tyszkiewicz – startował z komitetu wyborczego wyborców. Poparło go niespełna 52 proc. wyborców w okręgu nr 22.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach i Nowej Soli musiały być przeprowadzone w ciągu 90 dni od daty wygaśnięcia mandatu. Do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezydenta pełnić je będzie osoba wyznaczona przez premiera

Rozporządzenia w sprawie wyborów przedterminowych w Gliwicach i Nowej Soli zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

źródło:
Zobacz więcej