RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik PO zdradza, jak zostanie wybrany ich kandydat na prezydenta

Zarząd krajowy PO rekomendował na wicemarszałka Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, a na szefa klubu KO Borysa Budkę (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Zarząd krajowy PO rekomendował na wicemarszałka Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, a na szefa klubu KO Borysa Budkę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej rekomenduje Borysa Budkę na szefa klubu KO, a na wicemarszałka Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską – poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał po posiedzeniu zarządu, nominacji kandydata na prezydenta dokonać ma w grudniu Konwencja Krajowa PO.

Małgorzata Kidawa-Błońska podtrzymuje wolę kandydowania w wyborach prezydenckich

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała wolę kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dodała jednocześnie, iż...

zobacz więcej

Jak poinformował Grabiec, zarząd krajowy rekomendował na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodniczącego PO Borysa Budkę, a na wicemarszałka Sejmu, pełniącą tę funkcję również w obecnej, kończącej się kadencji, Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Rzecznik PO powiedział, że ustalono, iż nominacji kandydata na prezydenta dokonają w głosowaniu uczestnicy Konwencji Krajowej PO, która zbierze się 14 grudnia.

- Na prawybory nie ma czasu, bo żeby je przeprowadzić w dwóch turach, to musielibyśmy zakończyć pewnie grubo po świętach, na początku stycznia. Ale formuła pewnych debat wewnętrznych kandydatów, którzy chcą uzyskać nominację, jest możliwa - zapowiedział wcześniej Sławomir Neumann w programie #rzeczopolityce.

Marszałek i wicemarszałek Senatu

Grabiec poinformował, że na posiedzeniu zarządu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna rekomendował na stanowisko marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a na wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

To element ustaleń dotyczących prezydium Senatu, które zapadły w rozmowach liderów ugrupowań opozycyjnych: PO, PSL i SLD.

19 listopada upłynie termin zgłaszania kandydatów.

źródło:

Zobacz więcej