Schetyna: Tomasz Grodzki kandydatem KO na marszałka Senatu

Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej jest kandydatem na marszałka Senatu. Bogdan Borusewicz jest rekomendowany przez KO na wicemarszałka Senatu – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna po uzgodnieniach z liderami PSL i SLD. – Gabriela Morawska-Stanecka jest rekomendowana przez Lewicę na wicemarszałek Senatu – mówił z kolei szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Libicki: Prezydent Duda może sobie przypisywać część zasługi zniesienia wiz do USA

W kwestii zniesienia wiz do USA prezydent Andrzej Duda może sobie przypisywać część zasługi – ocenił senator Jan Filip Libicki z Polskiego...

zobacz więcej

Schetyna – na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i szef SLD Włodzimierzem Czarzastym – poinformował, że PO-KO, PSL i Lewica ustaliły zasady współpracy w Senacie: zasady powołania prezydium i potwierdzenia tego, że 51 senatorów to większość, która będzie zarządzać polskim Senatem przez najbliższą kadencję.

– W imieniu Platformy Obywatelskiej Koalicji Obywatelskiej będziemy wskazywać kandydata, będę rekomendował dzisiaj na posiedzeniu zarządu krajowego PO prof. Tomasza Grodzkiego jako kandydata na marszałka Senatu. To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną – powiedział Schetyna.

– Zgodziliśmy się co do tej kandydatury dlatego też, że jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października – dodał szef PO.

Schetyna powiedział, że kandydatem na wicemarszałka ze strony PO, który będzie rekomendowany przez niego na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy, będzie Bogdan Borusewicz.

Lider PO podkreślił, że Borusewicz to nie tylko legenda „Solidarności”, ale też wielokrotny marszałek wielu kadencji i wicemarszałek ostatniej kadencji Senatu, z wielkim doświadczeniem w pracy senackiej, który jako marszałek działał tak, że Senat miał dobrą opinię.

Według Schetyny, Borusewicz jako marszałek „traktował opozycję w sposób, w jaki powinna być traktowana”. – Dla nas to było także wielkie wyzwanie, w jaki sposób pokazać, że Senat może być izbą parlamentu, w której funkcjonuje się w sposób normalny, w której szanowane jest prawo opozycji do zabierania głosu, prowadzona jest debata, kontrolowane jest działanie rządu i wszystko robi się w sposób demokratyczny i praworządny, przejrzysty, transparentny. Chcemy pokazać, że polski parlament może tak funkcjonować i powinien tak funkcjonować, jak będzie funkcjonować Senat w kadencji 2019-2023 – oświadczył Schetyna.

Jest porozumienie opozycji ws. marszałka Senatu

Opozycja porozumiała się ws. wspólnego kandydata na stanowisko marszałka Senatu. Będzie nim senator Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej –...

zobacz więcej

Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że Lewica poprze kandydatów na marszałka i wicemarszałków Senatu wskazanych przez Koalicję Obywatelską i PSL.

– My ze swojej strony – co nie jest tajemnicą – będziemy zgłaszali na wicemarszałkinię panią Gabrielę Morawską-Stanecką – oświadczył lider SLD.

Dodał, iż zgłasza kandydaturę Morawskiej-Staneckiej jako prawniczki, bo wierzy, że w ten sposób Senat będzie inny. – Wierzymy w to, że ten Senat będzie dopuszczał wszystkie osoby, które są senatorkami i senatorami do głosu, dlatego twardo stoimy też na stanowisku, że w prezydium Senatu powinien być oczywiście przedstawiciel PiS – podkreślił Czarzasty.

– Mówię o tym, nie dlatego, że kocham PiS, tylko dlatego, że chcielibyśmy – te trzy partie, które tu stoją – pokazać inną wrażliwość, otwartość, pracowitość, na poziomie tworzenia ustaw, które będziemy wspólnie uzgadniali i które nie będą kontrowersyjne, bo wiemy i zdajemy sobie sprawę z różnicy naszych programów – zaznaczył lider Sojuszu.

Kosiniak- Kamysz poinformował, że o nazwiskach i rekomendacjach Stronnictwa dotyczących kandydatów tej formacji do prezydium Sejmu i Senatu poinformuje po posiedzeniu klubu parlamentarnego, które odbędzie się we wtorek przed pierwszymi posiedzeniami izb.

– U nas decyduje wspólnota, decyduje cała Koalicja Polska – wyjaśnił. We wtorek szef PSL poinformuje też o rekomendacjach dotyczących szefostwa klubu, a w „następnym etapie” ma poinformować o kandydatach do prezydiów poszczególnych komisji. – Jest ogromna nadzieja, że ten wyborczy wynik senacki zmieni oblicze polskiej demokracji, zmieni oblicze polskiego parlamentaryzmu – ocenił.

W jego ocenie, senator Tomasz Grodzki spełnia warunki, które stawiało PSL. – To jest gwarancja tego, że nie będzie się angażował, jako marszałek Senatu, w kampanię któregokolwiek z kandydatów na prezydenta. Marszałek Senatu musi łączyć – dodał.

źródło:
Zobacz więcej