RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci tłumaczą, dlaczego życie Polaków już się nie wydłuża

Zatrzymanie przyrostu długości życia obserwuje się od 2013 roku (fot. shutterstock/LightField Studios)

Eksperci alarmują, że od 2013 r. życie Polaków przestało się wydłużać – pisze „Nasz Dziennik”. Jak podkreśla gazeta, główną przyczyną „tych dramatycznych tendencji” jest wzrost spożycia alkoholu. „Z ok. 6 litrów w 2002 r. do ponad 10 litrów w 2018 na głowę. Co po 2002 r. doprowadziło do zmniejszenia tempa przyrostu długości życia, a od 2013 r. do jego zatrzymania” – czytamy.

Geny mogą wskazać potencjalną długość życia

Analizując DNA danej osoby potrafimy przewidzieć, czy może ona żyć dłużej, czy raczej umrze wcześniej niż wynosi średnia – napisali naukowcy z...

zobacz więcej

Dziennik przytacza dane prezentowane przez prof. Witolda A. Zatońskiego, internistę, epidemiologa, z których wynika, że w latach 1991-2002 długość życia w Polsce wzrastała rocznie o 6,9 proc. u mężczyzn i o 5 proc. u kobiet.

„Natomiast w okresie 2003-12 r. roczne tempo przyrostu długości życia spadło, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, poniżej 0,5 proc. W latach 2013-18 obserwowane jest zatrzymanie przyrostu długości życia” – mówi, cytowany przez gazetę, naukowiec.

Jak podkreśla Zatoński, to efekt zmian w polityce zdrowia publicznego. „W 2010 r. w przemyśle spirytusowym rozpoczęła się potężna akcja marketingowa mająca na celu zmianę stylu spożywania alkoholu w Polsce” – czytamy.

Profesor zwraca również uwagę, że ustawodawstwo w tym zakresie było systematycznie ograniczane. „W 2001 r. wrócono do reklamy – także w telewizji – piwa, z pewnymi tylko ograniczeniami. W tej chwili ceny papierosów i alkoholu należą w Polsce do najniższych w Unii Europejskiej” – wyjaśnia prof. Zatoński na łamach „Naszego Dziennika”.

źródło:
Zobacz więcej