Libicki: Prezydent Duda może sobie przypisywać część zasługi zniesienia wiz do USA

Od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do USA bez wiz (fot. shutterstock/spyarm)

W kwestii zniesienia wiz do USA prezydent Andrzej Duda może sobie przypisywać część zasługi – ocenił senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Druga część zasługi – zaznaczył – należy się polskim obywatelom, którzy doprowadzili do tego, że poziom odmów wydania wiz spadł poniżej 3 proc.

Do USA bez wiz od 11 listopada

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada...

zobacz więcej

Pytany w Polskim Radiu 24, czy zniesienie wiz dla Polaków do USA jest pierwszym sukcesem Andrzeja Dudy w jego kampanii prezydenckiej, Libicki odpowiedział, że tak. – Uważam, że pan prezydent Duda może tutaj sobie przypisywać część zasługi – stwierdził.

Według niego na to, że wizy zostały zniesione, złożyły się dwa elementy.

– Element pracy dyplomatycznej pana prezydenta Dudy. (...) A druga część zasługi należy się polskim obywatelom, którzy doprowadzili do tego, że spadliśmy, jeśli chodzi o ilość odmów (przyznania – red.) wiz do USA poniżej 3 proc. – ocenił Libicki. Dodał, że gdyby do tego nie doszło „to działania pana prezydenta nic by tutaj nie zmieniły”.

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Od 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz.

Decyzję McAleenan podjął w koordynacji z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Na tym etapie procedury rządowej Kongres USA nie pełni już żadnych funkcji.

Od 11 listopada obywatele Polski będą mogli bez wiz podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

źródło:

Zobacz więcej