RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tusk dostanie dodatek przejściowy”. To prawie półtora miliona

To więcej, niż w ciągu pięciu lat zarobiłby jako prezydent Polski (fot.arch.PAP/Leszek Szymański)

Donald Tusk więcej zarobi odchodząc z polityki niż jako prezydent Polski – donosi „Fakt”. „Na otarcie łez dostawać będzie dodatek przejściowy – przez dwa lata będzie to 1,4 mln zł” – czytamy.

Hanna Lis o Tusku: Kilka lat temu wybrał apanaże. Teraz stchórzył

Szef Rady Europejskiej i były premier RP Donald Tusk poinformował na wtorkowym briefingu prasowym, że nie będzie kandydował w wyborach...

zobacz więcej

„Donald Tusk zdecydował: po zakończeniu kadencji szefa Rady Europejskiej nie będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Polski. Zresztą po co? Dzięki odprawie, jaką dostawać będzie z Brukseli jeszcze przez dwa lata, i tak zarobi więcej niż przez pięć lat prezydentury!” – pisze dziennik.

Dodaje, że kadencja Tuska w Radzie Europejskiej upływa na początku grudnia. „Na otarcie łez dostawać będzie dodatek przejściowy – przez dwa lata będzie to 1,4 mln zł. To więcej, niż w ciągu pięciu lat zarobiłby jako prezydent Polski” – czytamy.

Według dziennika pensja prezydenta zależy od tzw. kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej. Teraz wynosi ona 1789,42 zł.

„Pensja głowy państwa to 10-krotność kwoty bazowej plus dodatek za wysługę lat (maksymalnie może wynieść 20 proc.). Pensja obecnego prezydenta to 20 137,64 zł. Zakładając, że kwota bazowa nie zmieni się przez pięć lat, prezydentury Tusk zarobiłby 1,2 mln zł” – wskazuje „Fakt”.

źródło:
Zobacz więcej