RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Chciałbym, żeby Polska zawsze robiła takie biznesy”. Poseł PiS o zniesieniu wiz

– Myśmy chcieli kupić od Trumpa gaz, on chciał nam go sprzedać i w związku z tym mógł nam wręczyć dobry prezent, który go niewiele kosztuje, a dla nas ma wymiar symboliczny – mówiła w TVP Info o zniesieniu wiz do USA poseł SLD Anna-Maria Żukowska. – Chciałbym, żeby Polska zawsze robiła takie biznesy. Kiedy rządziło SLD i PO, przykuliście Polskę do rosyjskiego Gazpromu na wiele lat, Polska była na łasce i niełasce Putina – odpowiedział jej poseł PiS Maciej Małecki.

„To dowód wyjątkowych relacji między naszymi państwami”. USA potwierdzają zniesienie wiz

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver...

zobacz więcej

– To jest tak, że temat trafił na dobry czas i, pod tym kątem patrząc, optymalnego prezydenta. Prezydent Trump jest politykiem o charakterze transakcyjnym, traktuje politykę jak biznes, załatwianie interesów. Myśmy chcieli kupić od niego gaz, on chciał nam sprzedać i w związku z tym mógł nam wręczyć dobry prezent, który go niewiele kosztuje, ale dla nas ma wymiar symboliczny – mówiła Żukowska. Jak dodała, relacje z USA są obecnie bardzo dobre, w przeciwieństwie do tych z UE.

– Pani poseł powiedziała, że to była transakcja. Chciałbym, żeby Polska zawsze robiła takie biznesy. Kiedy rządziło SLD i PO, przykuliście Polskę do rosyjskiego Gazpromu na wiele lat, Polska była na łasce i niełasce Putina. Rosja ma wpisane w swoją doktrynę wykorzystywanie surowców energetycznych do wywierania wpływu na kraje sąsiednie. Czołgi i Armia Czerwona zostały zamienione na gazociągi i ropociągi. To PiS uwolniło Polskę od Gazpromu. Jeśli oprócz tego sukcesu mamy jeszcze dodatkowy – taki, że nasi rodacy mogą od 11 listopada mogą polecieć do USA bez wizy, to jest to wielki sukces – powiedział Małecki.

Jak dodał, fakt, że gaz z USA dociera do Polski wynika z tego, że prezydent Lech Kaczyński zainicjował budowę terminala w Świnoujściu. – Jest on tańszy od rosyjskiego, który państwo preferowaliście – dodał.

– Ja tego nie kwestionuję – odparła Żukowska.

Poseł PiS ocenił, że zniesienie wiz jest wielkim osiągnięciem rządu PiS i Andrzeja Dudy. Jak dodał, próbowali to zrobić Radosław Sikorski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, a wcześniej Leszek Miller. Ich wysiłki okazywały się jednak bezskuteczne.

źródło:
Zobacz więcej