RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Finlandii zmierzono, ile dwutlenku węgla pochłania jedno drzewo

Oszacowano, że drzewa, roślinność i gleba na jednym hektarze lasu wiążą rocznie ok. 43 tys. kg CO2 (fot. Shutterstock/Avigator Fortuner)
Oszacowano, że drzewa, roślinność i gleba na jednym hektarze lasu wiążą rocznie ok. 43 tys. kg CO2 (fot. Shutterstock/Avigator Fortuner)

Jedno drzewo pochłania rocznie 6–7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę naukowców, która dokonała pomiarów w lesie sosnowym w środkowej części Finlandii.

Entomolodzy radzą, jak pozbyć się biedronek z domów

Jesień to czas, gdy obserwujemy skupiska biedronki azjatyckiej, szukającej miejsca do przezimowania. Entomolodzy proponują różne sposoby na...

zobacz więcej

Wyniki projektu badawczego, w którym uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, a także badacze pochodzący z Holandii, USA oraz Wielkiej Brytanii, przedstawia w czwartkowym wydaniu, w dziale nauka dziennik „Helsingin Sanomat”.

– To nie przypadek, że pomiarów dokonano w Finlandii – zwraca uwagę stołeczna gazeta. W centrum badań leśnych w środkowo–zachodniej części kraju (ok. 60 km na północny wschód od Tampere), gdzie dokonano aktualnych pomiarów obiegu CO2, przeprowadzane „ciągi obserwacji opisujące wzajemne oddziaływanie drzew i atmosfery dotyczą dłuższego okresu niż gdziekolwiek na świecie”. W centrum badawczym zbierane są dane dla ponad 1200 zmiennych.

Aby ocenić „pracę” drzew z lasu sosnowego – naturalnych pochłaniaczy węgla – naukowcy zainstalowali tam czujniki pozwalające zbierać informacje nt. dwutlenku węgla, pary wodnej, związków siarki, temperatury, wilgotności oraz fotonów.

Informacje o obiegu węgla (w tym – wskaźniku netto) z zamontowanego na 16-metrowej sośnie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej „hiilipuu.fi”.

Doktor Kukka–Maaria Kohonen z helsińskiego uniwersytetu przypomniała, że drzewo pochłania z powietrza CO2 i wytwarza m.in. cukry, a następnie – podobnie jak człowiek podczas oddychania – wydziela dwutlenek węgla. Trzy czwarte pochłoniętego węgla na skutek procesów wymiany gazowej powraca z powrotem do atmosfery.

Zbiór kasztanów może być kosztowny. Kara nawet do 500 euro

Kara do 500 euro za uderzanie kijami w gałęzie drzew kasztanowych i potrząsanie nimi grozi w miejscowości Montecreto koło Modeny na północy Włoch....

zobacz więcej

Oszacowano, że drzewa, roślinność i gleba na jednym hektarze lasu wiążą rocznie ok. 43 tys. kg CO2. Z tego ok. 33 tys. jest uwalnianych z powrotem do atmosfery. Pozostała różnica to wskaźnik netto – ok. 10 tys. kg CO2.

Według Kohonen drzewa z badanego lasu, pomijając podszycie leśne, pochłaniają ok. 4,4 tys. kg CO2 na hektar. Na takim obszarze rośnie średnio 700 sztuk drzew, a jedno drzewo pochłania z atmosfery ok. 6–7 kg dwutlenku węgla rocznie.

W publikacji zestawiono tę wielkość ze skalą emisji spalin pochodzących z transportu samochodowego. Okazało się, że ilość węgla pochłoniętego przez 1 ha lasu odpowiada średniej rocznej emisji CO2 przez cztery samochody osobowe – przy założeniu, że jeden pojazd emitujący 160 g zanieczyszczeń na 1 km pokonuje średnio 14 tys. km rocznie.

W Finlandii, mającej powierzchnię ponad 338 tys. km2, lasy pokrywają ponad 70 proc. terytorium (w Europie jest to ok. 30 proc.). „HS” odnotowuje, że obecnie fińskie lasy oraz gleba wiążą rocznie ok. 31 mln ton substancji, pochodzących z gazów cieplarnianych, będących odpowiednikiem CO2. Poziom fińskich emisji węglowych wynosi ok. 57 mln ton. Bez lasów oraz naturalnych pochłaniaczy węglowych zanieczyszczenia byłyby na poziomie 88 mln ton, czyli o 54 proc. większe w stosunku do obecnego poziomu. Na jednego mieszkańca Finlandii (populacja ok. 5,5 mln osób) przypada średnio 10 ton emisji węglowej i ok. 4 ha lasu.

W Finlandii w porównaniu z 1990 r. ilość zanieczyszczeń związanych z emisją gazów cieplarnianych zmniejszyła się o jedną piątą (21 proc.). Celem fińskiego rządu jest osiągnięcie neutralności węglowej w 2035 r. (na poziomie UE celem rok 2050). Zgodnie z uchwalonym na początku tego roku przez fiński parlament prawem od maja 2029 r. w kraju zakazane będzie użycie węgla kamiennego do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej