NASA otworzyła próbki skał księżycowych. Po niemal pół wieku

Próbki pobrano z Krateru Lara (fot. NASA)

Naukowcy z NASA otworzyli nietkniętą jeszcze próbkę skał z Księżyca. Przywiozły ją na Ziemię załogi misji Apollo. To pierwsze otwarcie czystej próbki skał i regolitu, czyli warstwa luźnej, zwietrzałej skały z Księżyca od 40 lat.

Voyager 2 jest już poza Układem Słonecznym

Voyager 2, w ślad za siostrzaną sondą Voyager 1, opuścił nasz system planetarny i podróżuje w przestrzeni międzygwiezdnej. Potwierdzają to...

zobacz więcej

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zwlekała z przebadaniem próbek, gdyż czekała na opracowanie zaawansowanych technologii, które pozwolą lepiej poznać księżycowy materiał. Teraz można je poddać takim technikom, jak nieniszczące obrazowanie 3D, spektrometria mas czy mikrotomia w ultra-wysokiej rozdzielczości.

– Dzisiaj jesteśmy w stanie wykonać pomiary, których wykonanie nie było możliwe w erze misji Apollo – tłumaczy dr Sarah Noble, naukowiec programu Apollo Next Generation Sample Analysis (ANGSA) podległego NASA.

– Analiza tych próbek pozwoli na rozszerzenie korzyści naukowych z misji Apollo, jak również pozwoli nowemu pokoleniu naukowców dopracować techniki i przygotować się do badań próbek, które dopiero dotrą na Ziemię w ramach misji Artemis w latach dwudziestych i później – wskazuje.

Nieotwarte próbki pobrano w ramach misji Apollo 15, 16 i 17. Misja Apollo 17 odbyła się w grudniu 1972 roku i była ostatnią, podczas której człowiek chodził po powierzchni Księżyca.Próbki oznaczone numerami 73002 oraz 73001 stanowią część 60-centymetrowej rurki wypełnionej regolitem, zebranej na osuwisku w pobliżu Krateru Lara w miejscu lądowania misji Apollo 17. Wciąż ułożone są warstwami, tak jak na Księżycu, dzięki czemu przechowują informacje o osuwiskach na ciałach niebieskich, takich jak Księżyc, pozbawionych powietrza, oraz zapis związków lotnych w księżycowym regolicie.

Próbka 73001 zostanie otwarta na początku 2020 roku. Jeszcze na Księżycu została ona szczelnie zamknięta w specjalnym próżniowym pojemniku, a następnie umieszczona w kolejnym próżniowym pojemniku i pozostała w takim stanie także na Ziemi. Zostanie ona otwarta, gdy naukowcy doprecyzują plany wychwytu gazów z Księżyca zebranych w pojemniku wraz z próbką.

źródło:
Zobacz więcej