
Zbyt krótki sen ma związek z podwyższonym ryzykiem zmniejszenia mineralnej gęstości kości (BMD) oraz rozwoju osteoporozy – informuje „Journal of Bone and Mineral Research”.
Z niczym nie można przesadzać, nawet z jogą. Zbyt intensywne uprawienie niektórych ćwiczeń jogi grozi przeciążeniem stawów biodrowego i kolanowego...
zobacz więcej
Gorzej uwapnione, słabsze kości są bardziej podatne na złamania, które w przypadku starszych osób mogą obniżyć jakość i długość życia.
Zespół dr Heather Ochs–Balcom z Uniwersytetu w Buffalo przeprowadził badanie z udziałem 11 084 kobiet w okresie pomenopauzalnym. Naukowcy brali pod uwagę palenie, wiek, wykształcenie, masę ciała oraz kilka innych czynników.
Dziesięć procent kobiet twierdziło, że spały mniej niż pięć godzin w ciągu nocy. W przypadku uczestniczek, które zgłaszały pięć lub mniej godzin snu w ciągu nocy stwierdzono niższe BMD we wszystkich czterech ocenianych lokalizacjach (całe ciało, kość udowa, szyja i kręgosłup) w porównaniu z kobietami, które zgłosiły przesypianie siedem godzin na dobę. Kobiety zgłaszające pięć godzin snu lub mniej miały odpowiednio o 22 proc. i o 63 proc. wyższe ryzyko obniżenia mineralnej gęstości kości oraz osteoporozy. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku kręgosłupa.
Nie jest jasne, w jaki sposób sen lub jego niedobór wpływają na mineralną gęstość kości Poprzednie prace wykazały związek między krótkim snem a zmianami hormonalnymi i metabolicznymi, a także stanem zapalnym. Krótkie spanie wiąże się ponadto z pogorszeniem nastroju, problemami sercowo–naczyniowymi, metabolicznymi i immunologicznymi.