Raport

Epidemia koronawirusa

Bruksela chce zwolnić tempo. Zobacz, jaki ma plan dla kierowców

„Strefa 30” ma być dokładnie kontrolowana (fot. Shutterstock/David Peperkamp)

Władze Brukseli chcą, żeby od 2021 roku kierowcy mogli poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 30 km na godz. Plan ogłosiła minister ds. mobilności w rządzie regionu Brukseli Elke Van den Brandt – informuje w czwartek dziennik „Le Soir”.

W tym mieście w centrum można jeździć nie szybciej niż 10 km/h

To pierwsze takie miasto w Hiszpanii. Władze liczącej 80 tys. mieszkańców Pontevedry zatwierdziły przepisy ograniczające maksymalną prędkość jazdy...

zobacz więcej

Van den Brandt chce, aby Bruksela stała się strefą, w której od 2021 r. samochody będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 30 km na godz. Tylko na głównych drogach obowiązywałoby ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. Policja ma również skuteczniej niż obecnie egzekwować ograniczenia.

„Le Soir” pisze, że minister chce z bezpieczeństwa na drogach uczynić priorytet swojej polityki. Ma to być odpowiedź na dużą liczbę wypadków na drogach w stolicy, a w szczególności wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści; w pierwszej połowie 2019 r. było ich o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

„Strefa 30” ma być dokładnie kontrolowana, a kierowcy, którzy nie będą przestrzegać nowego limitu, będą karani. W tym celu miasto zamierza zamontować nowe radary i ulepszyć już istniejące. Dwukrotnie ma zostać także zwiększona liczba pracowników w regionalnym centrum kar. W efekcie „moce przerobowe dotyczące mandatów wzrosną z 200 tys. do 350 tys. (mandatów) rocznie”.

– Jeśli spojrzymy na statystyki, zobaczymy, że w przypadku pieszego potrąconego przez samochód jadący z prędkością 50 km na godz. prawdopodobieństwo, że zginie, wynosi 80 proc. Jeśli jednak samochód porusza się z prędkością 30 km na godz., pieszy ma 80 proc. szans na przeżycie – tłumaczy Van den Brandt cytowania przez publicznego nadawcę VRT.

Jak dodaje, po wejściu w życie nowych regulacji w Brukseli każdy kierowca będzie musiał wiedzieć, że – o ile nie zaznaczono inaczej – nie może przekroczyć prędkości 30 km na godz. – To przeciwieństwo obecnego stanu, gdy (limit) 30 km na godz. jest wyjątkiem – wskazała.

źródło:
Zobacz więcej