RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macierewicz marszałkiem seniorem. „To przemyślana decyzja”

Posłowie PO i Lewicy zaapelowali w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

– Wyznaczenie Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu to decyzja prezydenta trafna, zgodna z prawem i ze wszech miar przemyślana – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Odniósł się w ten sposób do apelu wystosowanego przez PO i Lewicę o zmianę tego postanowienia.

Antoni Macierewicz i Barbara Borys-Damięcka wyznaczeni na marszałków seniorów

zobacz więcej

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali w czwartek do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę decyzji w sprawie marszałka seniora Sejmu, tak by nie był nim Antoni Macierewicz z PiS. Politycy zarzucili Macierewiczowi destrukcyjną politykę kadrową w MON i „zbijanie kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim”.

Z takim samym apelem do Andrzeja Dudy wystąpili też parlamentarzyści Lewicy. W liście do prezydenta zwrócili się o wskazanie innej osoby, która objęłaby tę funkcję.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że zgodnie z wymogami konstytucji, prezydent zwołał pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada. Ponadto zgodnie z uregulowaniami konstytucyjnymi, a także wymogami Regulaminu Sejmu i Regulaminu Senatu prezydent wyznaczył marszałków seniorów obu izb.

– W wypadku Sejmu, zgodnie z regulaminem, jest to wybór spośród najstarszych wiekiem posłów. A prezydent bardzo wyraźnie wskazał, że wybór konkretny i wyznaczenie postanowieniem na marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza jest uwarunkowane tym, do czego prezydent nawiązywał w roku 2015, wskazując osobę zasłużoną w działalności opozycyjnej, niepodległościowej – powiedział Mucha.

Jak zaznaczył, możliwość prowadzenia dzisiaj przez polski parlament debaty publicznej w sposób otwarty, to zasługa przełomu 1989 r., gdy Polska odzyskała możliwość suwerennego stanowienia o swoim losie.

Antoni Macierewicz o misji marszałka seniora

– Zostałem poinformowany o decyzji pana prezydenta. Przyjąłem tę decyzję zgodnie z odpowiedzialnością, która spoczywa na mnie, czyli...

zobacz więcej

– W tym kontekście wskazanie Antoniego Macierewicza jest naturalne i jest to też pewna klamra, biorąc pod uwagę marszałka seniora w 2015, śp. Kornela Morawieckiego – powiedział prezydencki minister.

Dopytywany, czy oznacza to, że zmiany postanowienia prezydenta w sprawie marszałka seniora Sejmu nie należy się spodziewać wiceszef prezydenckiej kancelarii odpowiedział, że wskazanie Antoniego Macierewicza na tę funkcję to decyzja „trafna, zgodna z prawem i z wszech miar przemyślana”.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Według regulaminu Senatu, pierwsze posiedzenie otwiera prezydent i powołuje najstarszego wiekiem senatora na marszałka seniora. W razie niemożności otwarcia pierwszego posiedzenia izby wyższej przez prezydenta, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera marszałek senior. Marszałkiem seniorem Senatu X kadencji będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej.

źródło:
Zobacz więcej