RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ulica gen. Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie zostaje. Zamiast zmiany nazwy – akcja edukacyjna

Ulica gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie nie wróci do nazwy „Jedności Robotniczej” – poinformował przewodniczący rady miasta Ryszard Mirgos. Zamiast tego w mieście prowadzona będzie akcja edukacyjna o życiu generała „Nila”. Wcześniej o sprawie informował poseł PiS Maciej Małecki. Jak dodał, porozumienie to efekt rozmów z samorządowcami.

„Poprosiłem wojewodę o analizę zasadności decyzji ws. zmiany nazwy ul. gen. »Nila«”

Zwróciłem się do Wojewody Mazowieckiego, jako organu nadzorczego, z prośbą o analizę i weryfikację zasadności tej decyzji – przekazał w...

zobacz więcej

28 października rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Nila-Fieldorfa na Jedności Robotniczej. Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw części mieszkańców, samorządowców i opinii publicznej. Radni Żyrardowa z klubu PiS zapowiedzieli, że nie zrezygnują z dotychczasowego patrona ulicy. Zadeklarowali też, że przywrócą ulicy imię generała.

W czwartek w poseł Małecki poinformował na Twitterze, że w związku osiągniętym porozumieniem generał dalej będzie patronem ulicy. „Dobra wiadomość z #Żyrardów Mamy deklarację, że ul. Gen. #Fieldorf zostaje w Żyrardowie. To efekt konkretnych rozmów z samorządowcami zakończonych dobrym spotkaniem z prezydentem Miasta, przewodniczącym Rady Miasta i Jackiem Pawłowiczem dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych” – napisał na Twitterze poseł PiS.

Zawarte w Żyrardowie porozumienie zakłada, że w mieście i okolicznych gminach prowadzona będzie akcja edukacyjna o Auguście Emilu Fieldorfie – rozdawane będą między innymi broszury z życiorysem generała. Na ten temat prowadzone będą również dodatkowe lekcje w miejscowych szkołach. W akcję o nazwie #OcalićBohaterów włączył się między innymi Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości wziął w czwartek udział, razem z posłem Jackiem Ozdobą, w konferencji prasowej na ten temat.

źródło:
Zobacz więcej