RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wiadukty, mosty i przejścia dla zwierząt. Otwarto część obwodnicy Szczecinka

Od dzisiaj kierowcy mogą już korzystać z ponad 4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Od dzisiaj kierowcy mogą już korzystać z ponad 4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

12-kilometrowa obwodnica Szczecinka została oddana do użytku. Drogę wchodzącą w skład trasy S11 otworzył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nowa trasa usprawni przejazd na trasie łączącej Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem. Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z ponad 4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych.

Minister infrastruktury: Będziemy poprawiać bezpieczeństwo na drogach

Równolegle z budową tras szybkiego ruchu będziemy poprawiać bezpieczeństwo na lokalnych drogach, w czym pomoże program budowy obwodnic mniejszych...

zobacz więcej

– Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11 to inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców miasta i kierowców, którzy podróżują tą trasą. Dzięki niej z miasta zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, znikną uciążliwe korki, tworzące się zwłaszcza w okresie wakacyjnym i poprawi się bezpieczeństwo na drodze – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z autostradą A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnice w ciągu S11.

Od października 2019 r. roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna.

W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi.

Obwodnica omija Szczecinek od wschodu. W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy. Wybudowano 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt, w wielu miejscach konieczne było wzmocnienie podłoża, w tym wykonanie betonowych pali przemieszczeniowych.

Na etapie projektowania jest kolejny etap obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20, dzięki której przez miasto nie będą przebiegały już drogi krajowe. Środki na jej realizację zostały zapewnione przez Ministra Infrastruktury. W przyszłym roku planowany jest przetarg na zaprojektowanie i budowę tej drogi. Ukończenie nowej trasy o długość 4,3 km jest planowane na 2025 rok.

Do Zakopanego drogą jak do Alp

zobacz więcej

4 tys. kilometrów dróg szybkiego ruchu

– Sukcesywnie oddajemy do ruchu kolejne kilometry bezpiecznych i komfortowych dróg. Kierowcy mogą już korzystać z 4 tys. kilometrów tras szybkiego ruchu – autostrad i dróg ekspresowych. Równocześnie realizujemy wiele inwestycji na drogach krajowych, które stworzą spójny system komunikacyjny kraju – mówił podczas uroczystości minister Adamczyk.

Dotychczas sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce miała długość 3 993 km. Po udostępnieniu kierowcom 12 km obwodnicy Szczecinka długość tras szybkiego ruchu przekroczyła 4 tys. kilometrów. Docelowa sieć dróg ekspresowych i autostrad ma wynosić ponad 8000 kilometrów. Obecnie w realizacji jest 1,1 tys. km dróg, a w przetargach – blisko 350 km. Dalsze odcinki objęte są różnymi etapami prac przygotowawczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej