Tranzyt Merkurego. Szykuje się widowisko astronomiczne

Głowy w góre - 11 listopada (fot. Reuters/David Becker)

11 listopada Merkury przesunie się na tle tarczy słonecznej. To najważniejsze zjawisko astronomiczne tego roku. Jest także bardzo rzadkie. Na kolejny tranzyt będziemy musieli poczekać do 2032 roku.

Spójrzcie na niebo. Superksiężyc już tam jest

Dziś będzie można zaobserwować superksiężyc, czyli największą i najjaśniejszą pełnię księżyca w roku. Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe, które...

zobacz więcej

Tranzyt ma rozpocząć się około godziny 13.35. Będzie można je obserwować do zachodu Słońca pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne.

Zdaniem cytowanego przez Radio Gdańsk astronoma Jarosława Pióro przejście planety na tle tarczy słonecznej dla zwykłego obserwatora nieba nie wygląda zbyt spektakularnie.

Aby obserwować niewielką kropkę na tle naszej gwiazdy, trzeba robić to przez teleskop zaopatrzony w specjalne filtry do obserwacji oślepiającego Słońca.

To jednak bardzo rzadkie wydarzenie. Następne będzie w 2032 r. Naukowcy podkreślają wyjątkowość tego wydarzenia, które pozwoliło astronomom odkryć planety spoza Układu Słonecznego. Niewielka zmiana jasności gwiazd jest dowodem na istnienie krążących wokół nich planet.

źródło:
Zobacz więcej