RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Neonazista wydalony z Polski. Brał udział w zamachach w Göteborgu

Minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. ABW uznało, że stwarza on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu.

Rosyjski konsul wydalony z Polski. Kontrwywiad ABW ujawnił „hybrydowych” szpiegów

W wyniku działań pionu kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu br. wydalono z Polski wicekonsula Konsulatu Generalnego Federacji...

zobacz więcej

Jak poinformował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych, 31 października 2019 r. szef MSWiA podzielił obawy ABW co do Antona T. i postanowił o natychmiastowym wydaleniu go z Polski.

Jak podaje Stanisław Żaryn, mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego – Nordycki Ruch Oporu posiada swoje oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Żaryn przypomina, że w przeszłości Anton T. został skazany przez szwedzki sąd na 1,5 roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych m.in. na ośrodek azylowy w Göteborgu.

– Do Polski przyjechał na szkolenie paramilitarne, w trakcie którego zamierzał nauczyć się używania takiej samej broni, jaką w zamachu w Christchurch wykorzystał Brenton Tarrant – powiedział rzecznik.

Żaryn dodał, że ABW począwszy od 2016 r. doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób. Dodatkowo ABW umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana.

źródło:
Zobacz więcej