RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europejski Bank Inwestycyjny ma przestać finansować projekty wydobycia węgla i gazu

Nowa polityka kredytowa EBI będzie podporządkowana ustaleniom paryskiego porozumienia klimatycznego (fot. shutterstock/Chris Hoff)
Nowa polityka kredytowa EBI będzie podporządkowana ustaleniom paryskiego porozumienia klimatycznego (fot. shutterstock/Chris Hoff)

W połowie listopada zmieni się polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijni ministrowie finansów chcą wezwać EBI do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi, głównie węglem i gazem. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, apel w tej sprawie ma się pojawić w przeddzień decyzji ws. polityki kredytowej EBI.

„Trzymamy się harmonogramu”. Naimski o Baltic Pipe i zgodzie Danii

Władze Danii wydały pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość, trzymamy się harmonogramu –...

zobacz więcej

Unijni ministrowie finansów mają zająć się wnioskami dotyczącymi finansowania klimatycznego przez EBI i inne baki rozwojowe, jak choćby polski BGK. Planowane jest przyjęcie apelu o całkowite wycofanie się z projektów na paliwa kopalne – w szczególności gaz i węgiel.

Dokument wzywa wielostronne banki rozwojowe do ustanowienia środków, które sprawią, że ich polityka kredytowa będzie zgodna z paryskim porozumieniem klimatycznym.

EBI, którego akcjonariuszami są państwa unijne, dyskutuje o tym, jakie działania podjąć, aby bank był bardziej ekologiczny i zaprzestał finansowania projektów energetycznych dotyczących gazu ziemnego. Decyzja w sprawie nowej polityki kredytowej, w tym ewentualnego zaprzestania finansowania projektów dotyczących gazu, ma zapaść w połowie listopada.

EBI w zeszłym roku sfinansował projekty dotyczące paliw kopalnych na łączną kwotę 2 mld euro, a od 2013 r. ich wartość wyniosła 13,4 mld euro.

Ponad miliard złotych zysku górnictwa węgla kamiennego w zeszłym roku

1,25 mld zł wyniósł zysk górnictwa węgla kamiennego w zeszłym roku – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Rok wcześniej sektor...

zobacz więcej

Kraje UE od dawna są podzielone w sprawie tego, czy i jak EBI powinien wspierać projekty związane z paliwami kopalnymi. Polska, ale też inne państwa UE, w tym Niemcy i Włochy, chciałyby, aby EBI nadal finansował niektóre rodzaje projektów gazowych. Argumentem jest to, że ich realizacja ma pomóc w odejściu od węgla.

Europejski Bank Inwestycyjny już od kilku lat nie wspiera tradycyjnych projektów węglowych, które nie spełniają wysokich standardów emisji - dopuszczalny próg to 550 g CO2/kWh. Wyklucza on inwestowanie w elektrownie na węgiel kamienny i brunatny, ale dopuszcza finansowanie wysoko wydajnych węglowych elektrociepłowni kogeneracyjnych (które wytwarzają i prąd, i ciepło użytkowe), niektórych elektrowni opalanych częściowo przez źródła neutralne z punktu widzenia CO2, jak np. biomasa, a także bloków gazowo-parowych i kogeneracji na gaz.

źródło:

Zobacz więcej