RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Stany grożą, Serbia i tak kupuje. Rosyjski Pancyr-S1 zostanie niedługo sprzedany

Dostarczenie rosyjskiej broni stwarza ryzyko amerykańskich sankcji (fot. wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmin)
Dostarczenie rosyjskiej broni stwarza ryzyko amerykańskich sankcji (fot. wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmin)

Najnowsze

Popularne

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy, mimo ostrzeżeń ze strony USA dotyczących ewentualnych sankcji przeciwko temu bałkańskiemu krajowi, które mogłyby zostać wdrożone w przypadku dojścia transakcji do skutku.

Kolejne rosyjskie rakiety w Turcji. USA ostrzegały sojusznika z NATO przed tym zakupem

Tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że zgodnie z kontraktem Rosja zakończyła dostawę drugiej baterii systemu rakietowego S-400. Kontrakt na...

zobacz więcej

Rosyjska agencja prasowa TASS podała, że „zgodnie z podpisanym kontraktem, system Pancyr-S zostanie dostarczony Serbii w ciągu najbliższych miesięcy”.

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bałkany Zachodnie Matthew Palmer ostrzegł w zeszłym tygodniu Serbię, że dostarczenie rosyjskiej broni „stwarza ryzyko” amerykańskich sankcji.

Mam nadzieję, że nasi serbscy partnerzy będą działać ostrożnie w przypadku każdej tego rodzaju transakcji – powiedział Palmer w wywiadzie dla macedońskiej telewizji Alsat M.

Serbia pozostaje kluczowym sojusznikiem Rosji, mimo że pragnie przystąpić do Unii Europejskiej. Belgrad optował za pozostaniem poza NATO i odmówił poparcia amerykańskich sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie.

Rosja pomogła Serbii, dostarczając jej samoloty myśliwskie, śmigłowce bojowe i czołgi. W czasie krwawego konfliktu na terytorium byłej Jugosławii w 1990 roku Serbia prowadziła wojnę ze swymi sąsiadami – Chorwacją, Bośnią i Kosowem.

Eksperci: Nowe rakiety testowane przez Koreę Płn. przypominają rosyjskie pociski

Nowe pociski testowane przez Koreę Płn. przez ostatni tydzień przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na...

zobacz więcej

Serbski prezydent Aleksandar Vucić oświadczył w telewizji państwowej, że Serbia kupuje broń defensywną od Rosjan, ale pragnie uniknąć sankcji ze strony USA „bądź konfrontacji z Ameryką”.

– Serbia się zbroi, ponieważ jest wolnym krajem w otoczeniu państw członkowskich NATO, z którymi pragnie być w przyjaźni – powiedział Vucić, dodając, że nie chce dopuścić do tego, aby Serbia „była tak słaba jak w latach 90 XX wieku”.

Agencja AP pisze, że samoloty NATO bombardowały Serbię w 1999 r., aby położyć kres krwawej ofensywie przeciwko kosowskim Albańczykom, co spowodowało nieufność Serbów wobec zachodniego sojuszu wojskowego.

Kosowo, które wchodziło w skład Serbii, ogłosiło niepodległość w 2008 r., czego Belgrad i Moskwa dotąd formalnie nie uznały.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej