RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polonijni dziennikarze komentują zapowiedź zniesienia wiz do USA

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku (fot. wikipedia.org/W2k2)
Parada Pułaskiego w Nowym Jorku (fot. wikipedia.org/W2k2)

Polonijni dziennikarze wskazują na różne aspekty zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA. Nie są pewni, czy zwiększy się ruch turystyczny, mówią o symbolicznym charakterze decyzji oraz roli Amerykanów polskiego pochodzenia w osiągnięciu sukcesu.

Do USA bez wizy. Amerykańska ambasada pokazuje, jak będzie wyglądała podróż

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, zamieściła na Twitterze film pokazujący, jak będzie wyglądać podróżowanie do USA po...

zobacz więcej

– Trudno przewidzieć, czy zniesienie wiz oznaczać będzie większą liczbę Polaków przyjeżdżających do Ameryki. Na pewno grupa zamożniejszych osób, chętniej wybierze się na urlop do USA, albo w odwiedziny do rodziny w sytuacji, kiedy nie będzie trzeba się ustawiać w kolejce po wizę. Dla innych jednak koszty i trudy podróży nadal będą stanowić przeszkodę – powiedziała Aleksandra Słabisz z „Nowego Dziennika”.

Jej zdaniem zniesienie wiz nie wpłynie w dużym stopniu na zwiększenie nielegalnej imigracji zarobkowej. Trudno jest bowiem obecnie w USA zatrudnić się bez pozwolenia na pracę.

Dziennikarka wyraziła nadzieję, że ci, którzy przyjadą na urlop lub w odwiedziny, choćby z ciekawości sięgną po polonijną prasę lub wstąpią na zakupy do polskiego sklepu.

Szefernaker o zniesieniu wiz do USA: potrzebny był w Polsce dobry gospodarz

W zniesieniu wiz do USA duża jest zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS – dobrych gospodarzy – ocenił w sobotę wiceszef Ministerstwa Spraw...

zobacz więcej

– Zniesienie wiz od lat jest jednym z częstych tematów na łamach „Nowego Dziennika”. Nasza gazeta aktywnie śledziła wszelkie posunięcia w tym kierunku, prowadziła kilka lat temu szeroko zakrojoną akcję „Drop Visas for Poland” oraz odnotowywała nastroje polonijnego społeczeństwa na ten temat – tłumaczyła Słabisz.

W jej opinii część Polonii cieszy się ze zniesienia wiz, bo uważa, że była to kwestia honorowa, a Polsce, która walczyła u boku Ameryki w Afganistanie i Iraku oraz wspierała inne wysiłki tego mocarstwa, należała się przynależność do programu bezwizowego.

– Jest jednak część Polonii i Polaków, która nie wyraża dużego entuzjazmu ze zniesienia wiz, bo na przykład wjazd bezwizowy oznacza możliwość przebywania w USA maksymalnie trzy miesiące, a nie pół roku, jak w przypadku tradycyjnych wiz – zauważyła Słabisz.


Według redaktor naczelnej wydawanego w Nowym Jorku tygodnika „Kurier Plus” zniesienie wiz ma charakter bardziej symboliczny niż inny. Dotychczasowa sytuacja, dodała, stanowiła dla Polaków poważny dysonans.

„To dowód wyjątkowych relacji między naszymi państwami”. USA potwierdzają zniesienie wiz

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver...

zobacz więcej

– Z jednej strony jesteśmy postrzegani jako największy sojusznik Ameryki w Europie, a z drugiej – jako jedni z nielicznych w UE mieliśmy utrudniony wjazd do tego kraju. Dobrze, że się to skończyło, ale, czy będzie miało wpływ na ożywienie ruchu między obu krajami, naprawdę nie wiadomo – konstatowała Kłopotowska.

Wydawca dwutygodnika „Biały Orzeł” Darek Barcikowski, mieszkający w stanie Connecticut, przypomniał, że kiedy w Białym Domu zasiadał prezydent Barack Obama, jako Demokrata był bardzo zaangażowany w działalność na rzecz zniesienia wiz. Pełnił on z nadania ówczesnego ambasadora RP w Waszyngtonie rolę koordynatora wysiłków Polonii w sprawie zniesienia wiz w całych Stanach Zjednoczonych.

– Wydaje mi się jednak, że przez ostatnich kilka lat mocnych działań Polonii w tej sprawie nie było. Po zmianach w administracji i objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa bardziej toczyło się to na poziomie stosunków dyplomatycznych polsko-amerykańskich, rządu polskiego i rządu amerykańskiego – ocenił Barcikowski, który jest także konsulem honorowym RP w Connecticut.

źródło:

Zobacz więcej