Raport

Epidemia koronawirusa

„To oddanie funduszy emerytom”. Przeniesienie środków z OFE dotyczy 16 mln Polaków

Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków (fot. Shutterstock/oneinchpunch)

Ustawą o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne oddajemy fundusze emerytom – zaznaczył minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ma to wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na starość. Szef resortu wskazał, że przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

Zapaść systemu emerytalnego albo praca do 70. roku życia

Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. O sprawie...

zobacz więcej

Jak podkreślił Kwieciński, pieniądze te trafią na Indywidualne Konta Emerytalne lub – jeśli uczestnik OFE sobie tego zażyczy – do ZUS.

– Jest to budowa nowego systemu emerytalnego, na który docelowo będzie składała się emerytura z ZUS, oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, a także z prywatnej części kapitałowej, czyli właśnie z nowych IKE.

Minister zwrócił uwagę, że środki zgromadzone na działających obecnie Indywidualnych Kontach Emerytalnych czy Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego są stosunkowo niewielkie, a zarejestrowanych w nich jest mniej niż 1 mln Polaków.

Wskazał również, że przyjęty przez rząd projekt zakłada tzw. opłatę przekształceniową, która ma wynieść 15 proc. zgromadzonych wkładów. Opłatę tę mają wnosić Towarzystwa Funduszy Emerytalnych w dwóch transzach: w 2020 r. ma to być 70 proc. natomiast w 2021 r. – pozostałe 30 proc.

– Musimy zapewnić, żeby te środki, które będą przekazane do IKE, były tak samo traktowane jak te środki, emerytury z ZUS, od których odprowadzany jest podatek dochodowy – tłumaczył minister.

Świadczenie „Mama 4 Plus” otrzymuje już ponad 50,6 tys. osób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już ponad 50,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających „Mama 4 plus” – poinformował rzecznik Zakładu...

zobacz więcej

Kwieciński poinformował, że projektowana ustawa wejdzie w życie w styczniu 2020 r. Podkreślił, że w projekcie napisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK); Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Do najważniejszych rozwiązań zawartych w projekcie zaliczono m.in. „domyślną opcję” dla członków OFE, którą będą Indywidualne Konta Emerytalne. W takim przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa.

„Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.” – podkreślono.

Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS. W takim przypadku nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

„Opłata jest »elementem sprawiedliwości«, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane” – wyjaśnia CIR.

Minister finansów: Nie ma prac nad podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych

Nie są prowadzone prace nad wprowadzeniem tzw. congestion tax – zapewnił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Chodzi o...

zobacz więcej

Zgodnie z projektem członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór „opcji domyślnej z IKE”.

Projekt przewiduje, że Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.

Podano, że oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

Zgodnie z komunikatem, zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju (obecnie jest to ZUS). „Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej