RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny strajk pracowników dużej linii lotniczej. Odwołano ponad tysiąc lotów

Przewoźnik próbował uzyskać sądowy zakaz strajku (fot. PAP/ EPA/ARMANDO BABANI)
Przewoźnik próbował uzyskać sądowy zakaz strajku (fot. PAP/ EPA/ARMANDO BABANI)

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że odwołują w czwartek i piątek 1,3 tys. lotów. Informację podano po nieudanej próbie zablokowania w sądzie 48-godzinnego strajku personelu pokładowego, który został ogłoszony przez związek zawodowy UFO.

Piloci uziemili większość samolotów. Pierwszy taki strajk w historii British Airways

Piloci British Airways rozpoczęli w poniedziałek 48-godzinny strajk, uziemiając większość samolotów tej linii i komplikując plany podróży tysiącom...

zobacz więcej

Z ok. 3 tys. lotów dziennie w czwartek odbędzie się 2,3 tys., a w piątek 2,4 tys. Utrudnienia dotkną bezpośrednio ok. 180 tys. pasażerów.

Jak podano w komunikacie Lufthansy, strajk ma się rozpocząć się o północy ze środy na czwartek i trwać do północy z piątku na sobotę.

Według związkowców strajk obejmie „wszystkie loty” z niemieckich lotnisk, obojętnie czy w ruchu krajowym, czy międzynarodowym.

Strajkujący domagają się podwyżki uposażenia zasadniczego i dodatków płacowych oraz rozszerzenia możliwości zawierania normalnych umów o pracę przez pracowników sezonowych. UFO odrzucił przedstawioną przez Lufthansę propozycję porozumienia, nazywając ją „chwytem pod publiczkę”.

Do kwietnia przyszłego roku sąd pracy musi wydać wyrok w sprawie wniosku Lufthansy o odebranie UFO statusu związku uprawnionego do zawierania umów zbiorowych. UFO obawia się szczególnie tego, że Lufthansa mogłaby zawrzeć dotyczącą personelu kabinowego umowę z konkurencyjnym związkiem Verdi, który wchodzi w skład niemieckiej federacji związkowej DGB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej