RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

101. rocznica odzyskania niepodległości. Jak świętujecie? [WIDEO]

Na ulice naszych miast wyjdą tysiące Polaków, którzy wspólnie będą obchodzić to wyjątkowe święto (fot. Urząd Miejski w Jaworze)

W najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ulice naszych miast wyjdą tysiące Polaków, którzy wspólnie będą obchodzić to wyjątkowe święto. Czekamy na propozycje wydarzeń z waszych miejscowości. Wysyłajcie je na adres twoje@tvp.info.

Pokochał Polskę nad życie. W Tymbarku uczczono kpt. Tadeusza Paolonego

Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolonego ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku byli organizatorami...

zobacz więcej

Rada i Zarząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy zapraszają na obchody do parafii Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Grzybowej 1. Odbędzie się tam piknik historyczny

Organizatorzy zapraszają na wspólne śpiewanie hymnu narodowego i pieśni patriotycznych. Zaplanowana jest także wystawa pojazdów historycznych, stoiska z bronią historyczną, rembertowska mapa niepodległości. Początek imprezy o godz. 12.

12 listopada 2019 r. na Placu Defilad, przed Teatrem Studio, stanie wyjątkowa instalacja – 101 flag (flagi o wymiarach 200/125 cm) na wysokich na sześciometrowych masztach. Wszystkie flagi wykonali mieszkańcy Warszawy – dzieci, młodzież, dorośli rodzice z dziećmi, seniorzy.Flagi powstawały w czasie warsztatów w Domu Kultury „Dorożkarnia”, których punktem wyjściowym było zagadnienie wolności w rozumieniu indywidualnym. Projekty emanują niespotykaną pomysłowością, odwagą, ale też oryginalnymi formami i pełną paletą barw.

Uczestnicy podczas spotkań warsztatowych zastanawiali się nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym i osobistym. Rozmawiali o wolności i niepodległości, polskich tradycjach i kulturze. Początek pokazu o godz. 18.

W Głogowie odsłonięto kolejne popiersia bohaterów ruchu niepodległościowego [GALERIA]

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w...

zobacz więcej

V Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim

W Janowie Lubelskim w dniu 9 listopada odbędzie się V Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Kpt. Sowa (1914-44) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej.

Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej.

Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.

Świętowanie w Tymbarku

Społeczna Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Tymbarku zaprasza na darmowy koncert z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie odbędzie się 9 listopada o godz. 14.30.

Patriotyczny rajd konny na Mazowszu

Patriotyczny Rajd Konny dla dzieci z niepełnosprawnością odbędzie się 9 listopada na terenie gminy Nowa Sucha (woj. mazowieckie). Impreza jest organizowana przy udziale rządowego programu „Niepodległa” i programu urzędu marszałkowskiego „Moja wieś, moja ojczyzna”. Szczegółowe informacje na stronie Fundacji Dzielna Matka.

Niech żyje Polska! „Niepodległościowy Raj Konny” dla osób z niepełnosprawnością

Podwarszawska gmina Jabłonna wspólnie z Fundacją „Dzielna Matka” uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, organizując rajd konny...

zobacz więcej

Jawor od kilku dni już świętuje 101 lat Niepodległości

Biało-czerwono, patriotycznie, sportowo i na słodko, tak Jaworzanie będą obchodzić 11 listopada w ramach 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dzień Patrona Miasta – św. Marcina. – Przygotowany program artystyczny, pokaz historyczny i zawody sportowe sprawią, że będziemy cieszyli się wspólnie z mieszkańcami z Niepodległości oraz czuli dumę z bycia Polakami. Zapraszam wszystkich do radosnego świętowania – Leszek Światkowski Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej UM Jawor.

8 listopada będzie dniem, który upłynie na sportowo. Zapraszamy na dwa turnieje „O Marcinkowy Rogal”: piłki nożnej chłopców jaworskich szkół podstawowych w SP 2 i turniej piłki siatkowej szkół podstawowych w SP 1.

9 listopada odbędą się Strzeleckie Zawody Niepodległościowe o Puchar Burmistrza Miasta Jawora na strzelnicy w Grzegorzowie oraz Turniej Szachowy o kosz rogali świętomarcińskich.

11 listopada odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta Jawora w Kościele św. Marcina oraz na jaworski Rynek do wspólnego złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego. Po mszy świętej patron miasta św. Marcin na koniu oraz marszałek Piłsudski zaprowadzą gości na występ artystyczno-historyczny. Będzie można spróbować pysznych rogali świętomarcińskich oraz przysmaku z gęsi.

Muzeum Regionalne w Jaworze zaprasza tego dnia na wystawę pn. „Lwów. Perła Niepodległej Polski / Widokówki i odznaczenia” z kolekcji Pana Zdzisława Piwko.

Miłośników sportu zapraszamy do udziału w „Biegu do wolności” na dystansie 1111 metrów na stadionie na osiedlu Przyrzecze.

Podczas uroczystej akademii w jaworskim teatrze poznamy nowego Honorowego Obywatela Miasta Jawora oraz laureatów Nagrody Miasta Jawora. Będzie także uczestniczyć w wyjątkowym koncercie artystki światowej sławy, na stałe mieszkającej w Kanadzie – Pani Margaret Maye.

- Dodatkowo w dn. 12 i 14 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie poetyckie dla dorosłych, poświęcone poezji i pieśni niepodległościowej oraz na „Patriotyczne karaoke”.

Ulica gen. Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie zostaje. Zamiast zmiany nazwy – akcja edukacyjna

Zawarte w Żyrardowie porozumienie zakłada, że w mieście i okolicznych gminach prowadzona będzie akcja edukacyjna o Auguście Emilu Fieldorfie –...

zobacz więcej

Iluminacja Zielonej Bramy w Gdańsku

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na specjalną iluminację elewacji Zielonej Bramy od strony Długiego Pobrzeża.

Niezwykłość spektaklu, którego elementami będą światło i dźwięk, ma wprowadzić nastrój oddający charakter i istotę święta tak szczególnego dla całego narodu.

Świetlnym pokazom w dniu 11.11. będzie towarzyszyć Polonez As-dur op. 53 (tzw. Heroiczny) Fryderyka Chopina, a dzień wcześniej (10.11.) zapraszamy na muzyczno-świetlny spektakl, którego tłem muzycznym będzie utwór The Sound of Silence w wykonaniu grupy Disturbed.

Spektakle będą emitowane 10 i 11.11.2019 co 30 minut od godziny 18.00 do 21.30. Obydwie etiudy będą trwały ok. 4 minuty. Do pokazu planuje się wykorzystać 75 opraw zmieniających barwy światła, a łączna pobierana moc instalacji to około 5,7kW.

„Polska. Tu mi dobrze”. Spot TVP Info na rocznicę odzyskania niepodległości

Już w najbliższy poniedziałek będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała...

zobacz więcej

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na liczne wydarzenia

Nie byłoby Niepodległości bez polskiej wsi. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – nowo powołana instytucja, aktywnie włącza się w obchody święta 11 listopada.

Eksperci przygotowali wyjątkowy program dla wszystkich, którzy w godzinach 13.30 - 19.00 pojawią się przed gmachem Instytutu, na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie, tuż przy Kościele Świętej Anny.

Jedną z najważniejszych atrakcji będzie pokaz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Grupa słynie z kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego poprzez odtwarzanie i propagowanie historii.

Członkowie stowarzyszenia w możliwie jak najbardziej dokładny sposób rekonstruują umundurowanie i wyposażenie polskich żołnierzy z czasów wojny. Będzie kolorowo i muzycznie.

Narodowe Święto Niepodległości w Podkowie Leśnej

W niedzielę 10 listopada w Podkowie Leśnej odbędą się Warsztaty Tańców Narodowych i taneczny korowód pod kierunkiem tancerzy Moniki i Michała Haberów. A z doświadczoną animatorką zatańczą także dzieci. Ckio Podkowa Leśna, ul. Lipowa 18, godz. 12.30.

źródło:
Zobacz więcej