SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Od czwartku nowe przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego

Nowe rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
Nowe rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W czwartek wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące kontroli ruchu drogowego. – W rozporządzeniu zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut i kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach – podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Za szybko, pod prąd, na czerwonym. Policja dostaje coraz więcej nagrań z polskich dróg [WIDEO]

Kierowca się cieszy, że choć złamał przepisy, nie zatrzymała go policja. Jednak za sprawą kogoś w sąsiednim aucie z kamerą dostanie mandat i...

zobacz więcej

Według urzędników głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji. „Dotyczy to m. in. kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – wskazali urzędnicy z MSWiA.

Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Służby Celno–Skarbowej podczas kontroli będzie mógł sprawdzić przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie.

Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego, np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Nowe rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. „Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje” – zaznaczyli w komunikacie urzędnicy.

Motocyklista uciekał przed policją. Pędził jak wariat, aż uderzył w budynek

– Na czerwonym świetle, po wysepce wyłączonej z ruchu, po chodniku, nie ustępując pierwszeństwa – wylicza w rozmowie z portalem tvp.info mł. asp....

zobacz więcej

Zmiany dotkną też przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości. Policjant w mundurze nie będzie już musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Od jutra także do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno–Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora.

„Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska” – dodano.

Urzędnicy z biura prasowego MSWiA wskazali, że zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą również zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów.

„W razie wątpliwości, co do przewożonego ładunku, wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych” – napisano.

źródło:
Zobacz więcej