RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To dowód wyjątkowych relacji między naszymi państwami”. USA potwierdzają zniesienie wiz

Donald Trump zgodę na włączenie Polski do Visa Waiwer Program podpisał jeszcze na początku października (fot. Shutterstock/Borka Kiss)

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA bez wiz – podano na stronie resortu. Jak podkreślono w oświadczeniu, włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to „dowód wyjątkowych relacji między naszymi państwami”.

Do USA bez wiz od 11 listopada

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada...

zobacz więcej

Decyzję McAleenan podjął w koordynacji z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Na tym etapie procedury rządowej Kongres USA nie pełni już żadnych funkcji.

Od 11 listopada obywatele Polski będą mogli bez wiz podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

„Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to dowód wyjątkowych relacji, które istnieją między naszymi państwami oraz trwającej przyjaźni i bliskiej współpracy dotyczącej wspólnych priorytetów bezpieczeństwa” – ogłosił w rządowym komunikacie datowanym na wtorek, a opublikowanym w środę McAleenan.

„Silna i dynamiczna gospodarka jest konieczna dla narodowego bezpieczeństwa USA. Zgodnie z amerykańskim towarzystwem turystycznym 23 mln turystów przyjechały w 2017 r. dzięki programowi Visa Waiver Program, ich wydatki wygenerowały blisko 190 mld dolarów gospodarczej aktywności i wsparły blisko milion miejsc pracy” – czytamy na stronie resortu.

Jak na niej dodano, strona amerykańska „cieszy się na dalszą pracę z polskim rządem w trakcie pogłębiania naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i ułatwiania podróżowania dla naszych obywateli”.

O zniesienie ruchu wizowego między USA i Polską władze w Warszawie ubiegały się od wielu lat.

Do USA bez wizy. Amerykańska ambasada pokazuje, jak będzie wyglądała podróż

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, zamieściła na Twitterze film pokazujący, jak będzie wyglądać podróżowanie do USA po...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda w środę poinformował, że tego dnia w Waszyngtonie zostanie oficjalny ogłoszony komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu ruchu bezwizowego. Wcześniej na początku października prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do Visa Waiwer Program. Do środy trwały amerykańskie administracyjne procedury rządowe w tej sprawie.

Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, w której od 11 listopada znajdować się będzie 39 państw, stanowi wyłom w antyimigracyjnej polityce administracji Trumpa. Być może niejedynym – po Polsce do programu ruchu bezwizowego z USA może dołączyć starająca się równocześnie o wejście do strefy Schengen Chorwacja.

Visa Waiver Program wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Państwo, które dołączyło do Visa Waiver Program dalej podlega obserwacji administracji USA. W przypadku zauważenia przez Amerykanów rzeczywistych czy potencjalnych negatywnych konsekwencji ruchu bezwizowego możliwe jest wykluczenie takiego kraju z programu. Takim przykładem jest Argentyna. Z uwagi na tamtejszy kryzys finansowy w 2002 r. Waszyngton zdecydował się na zakończenie ruchu bezwizowego z tym państwem.

By pojechać do USA bez wizy, konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA), biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.

Cena rejestracji w tym systemie to 14 dolarów. Opłata za wizę turystyczną/biznesową wynosi 160 dolarów. Podróżni z wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać. Rekomenduje się dokonanie procedury ESTA na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Polonia i Polacy w USA z radością przyjęli wieść o nominacji Polski do ruchu bezwizowego

Zarówno Polonia, jak też przebywający w USA Polacy, z radością przyjęli wieść o nominacji Polski przez Biały Dom do Programu Ruchu Bezwizowego....

zobacz więcej

Zgoda w systemie ESTA dotyczy pobytu do 90 dni i jest wydawana na dwa lata (w tym czasie można odwiedzić USA dowolną ilość razy, ale żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni). Po dwóch latach konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA.

Autoryzacji w systemie ESTA nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które „miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA” – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 r. odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Decyzja o wpuszczeniu podróżnego na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lotniczym lub porcie. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

źródło:

Zobacz więcej