RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest rozważana”. Fake news „Rzeczpospolitej”

Dziennik pisał, że Piotr Pogonowski przestanie sprawować funkcję szefa ABW. Informacja została zdementowana (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)
Dziennik pisał, że Piotr Pogonowski przestanie sprawować funkcję szefa ABW. Informacja została zdementowana (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Obecny szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski miałby stracić to stanowisko w nowym rządzie – podaje „Rzeczpospolita”. Jak się okazuje, jest to fake news. „Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest obecnie rozważana” – pisze na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW zatrzymała prezesa firmy z Katowic. Grozi mu 15 lat

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Katowicach prezesa zarządu firmy, podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się...

zobacz więcej

Gazeta, powołując się na swoje źródła, podała nieoficjalnie, że decyzja o odwołaniu Pogonowskiego już zapadła. Miała ona zostać podjęta podczas narady kierownictwa PiS w ubiegłym tygodniu, na wniosek samego ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. O dymisji Pogonowskiego miały przesądzić niedopatrzenia ABW, które miały polegać na nieprześwietleniu Mariana Banasia, nim ten został szefem NIK.

„Choć zaniedbania ABW w sprawie Banasia przypieczętowały rozstanie rządu z Piotrem Pogonowskim, to od dawna mówiło się, że chce on odejść albo na stanowisko ambasadora, albo do biznesu” – podawał dziennik.

Doniesienia te zdementował Stanisław Żaryn. Jak napisał na Twitterze, portal i gazeta podają nieprawdę. „»Prof. Piotr Pogonowski jest szefem ABW. Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest obecnie rozważana« – taką odpowiedź na pyt. otrzymały Autorki” – napisał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej