RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

VAT na e-booki znacznie niższy, ale ceny nie drgnęły

W Polsce książki elektroniczne stanowią tylko kilka procent sprzedaży (fot. Pixabay)

Cięcie stawki z 23 proc. do 5 proc. miało ożywić rynek książek elektronicznych, jednak wydawcy różnicę wzięli dla siebie. Tylko część z nich zapowiada, że niższy VAT uwzględnią w cenach nowości – informuje „Rzeczpospolita”.

Ile książek rocznie czytają Polacy? Niepokojące dane Biblioteki Narodowej

W minionym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów – podała w poniedziałek Biblioteka Narodowa,...

zobacz więcej

Obniżka stawek VAT na e-booki weszła w życie 1 listopada. Od tego dnia e-booki są obciążone stawką 5 proc., czyli taką samą jak książki papierowe, a nie jak wcześniej 23 proc., gdy były traktowane tak jak usługi.

Prezes Biblioteki Analiz Ewa Tenderenda-Ożóg wskazała, że po obniżeniu podatku VAT większość wydawców nie zmieniła cen książek elektronicznych . – Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ale trzeba uwzględnić to, iż nie było okresu przejściowego i wydawcy mogą się dostosowywać do nowych stawek przy wprowadzaniu na rynek nowych tytułów – oceniła.

Również handlowcy, z którymi rozmawiali dziennikarze potwierdzili, że po obniżce stawki VAT ceny zmieniły się tylko w przypadku części e-booków.

Polski rynek książki jest wart 2 mld zł, ale książki elektroniczne stanowią tylko kilka procent sprzedaży.źródło:
Zobacz więcej