Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ciepło matki zmniejsza ryzyko otyłości u dzieci

Obserwowane były 172 pary matka–dziecko podczas karmienia i innych interakcji, w tym zabawy (fot. Shutterstock/kwanchai.c)

Ciepło i wrażliwość matki w kontakcie z dzieckiem w pierwszym roku życia zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w USA. W Las Vegas trwa konferencja ObesityWeek.

Co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły

Co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły, jednak tylko 39 proc. naszych rodaków dostrzega ten problem i jedynie co trzeci jest aktywny fizycznie –...

zobacz więcej

W badaniach skoncentrowano się na matkach o niskim statusie społeczno–ekonomicznym, które w ciąży paliły papierosy lub marihuanę, piły alkohol lub zażywały kokainę. Ekspozycja na te czynniki w okresie prenatalnym ma związek z niedożywieniem i niedotlenieniem dziecka, których skutkiem są trwałe zmiany neuroendokrynologiczne i zaburzenia metabolizmu.

Po narodzinach dzieci doświadczały dodatkowo stresu wynikającego z wyzwań, z którymi musiały mierzyć się ich matki. Ponad 85 proc. kobiet nie miało partnera, a 80 proc. korzystało z zasiłku.

172 pary, matka i dziecko, były obserwowane podczas karmienia i innych interakcji, w tym zabawy, gdy maluchy miały miesiąc, a następnie siedem miesięcy.

Naukowcy ustalili, że potomstwo kobiet przejawiających więcej ciepła podczas interakcji i poświęcających więcej czasu na zabawę z dzieckiem wolniej przybierało na wadze niż dzieci kobiet, które przejawiały mniej ciepła. Gdy dzieci tych kobiet miały siedem lat, u 36 proc. z nich stwierdzono otyłość.

– Chcieliśmy sprawdzić, czy środowisko domowe na wczesnym etapie życia dziecka oraz zachowania opiekuna zapewniające dziecku komfort i przyjemność mogą wpłynąć na prawdopodobieństwo otyłości – mówi dr Kai Ling Kong, autorka analizy.

– Negatywne czynniki wpływające na dziecko w okresie prenatalnym rzutują na całe późniejsze życie. Nasze badania wskazują jednak, że skutki te można złagodzić we wczesnym dzieciństwie przez ciepłe i wrażliwe rodzicielstwo – dodaje badaczka.

źródło:
Zobacz więcej