Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Microsoft testuje czterodniowy tydzień pracy. Zmiana wydajności pracowników zaskoczyła

Microsoft chce zachęcić innych pracodawców do przyłączenia się do inicjatywy (fot. shutterstock/G-Stock Studio)

Japoński oddział Microsoftu w ramach programu „Work Life Choice Challenge” wprowadził czterodniowy dzień pracy. Firma chciała w ten sposób sprawdzić, jak działa na pracowników dodatkowy dzień wolnego. Efekty są obiecujące – wydajność pracowników wzrosła o blisko 40 proc. A to nie jedyne korzyści, które przynosi nowe rozwiązanie.

Agencja Wywiadu na PGE Narodowym. Oferuje pracę, na początek 5 tys. zł „na rękę”

Agencja Wywiadu szuka kandydatów na otwartych targach pracy Absolvent Talent Days. Nasze uczestnictwo w największych w Polsce targach pracy jest...

zobacz więcej

Biura Microsoftu były nieczynne we wszystkie piątki sierpnia. Jak podała firma, choć ilość czasu spędzonego w pracy została radykalnie zmniejszona, to wydajność – mierzona wynikami sprzedażowymi pracowników – wzrosła o 39,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Oprócz zmniejszenia godzin pracy menedżerowie namawiali swoich podwładnych, by ograniczali czas spędzany na spotkaniach i korespondencji mailowej. Sugerowali też, by spotkania – jeśli już muszą się odbyć – nie trwały dłużej niż pół godziny.

Program przyniósł efekty. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród prawie 2,3 tys. pracowników Microsoftu, ponad 90 proc. z nich stwierdziło, że nowe rozwiązania miały na nich pozytywny wpływ.

Firma zaoszczędziła także na dodatkowych kosztach – zużyciu energii elektrycznej czy papieru do drukarek.

Samopoczucie pracowników jest ważne w Japonii, ponieważ to kraj, który zmaga się z największym pracoholizmem na świecie. Powstało tam nawet określenie „karoshi”, oznaczające „śmierć z przepracowania”. Problem zwrócił szczególną uwagę światowej opinii publicznej w 2015 r., kiedy pracownik japońskiego giganta reklamowego Dentsu zmarł w wyniku samobójstwa w święta Bożego Narodzenia. Jak ustalono – przyczyną była praca w nadgodzinach.

Microsoft zapowiada, że to nie koniec jego propozycji dla Japończyków w tym roku. Zamierza poprosić pracowników o nowe sugestie w celu zapewnienia lepszej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Firma chce także zachęcić innych pracodawców do przyłączenia się do inicjatywy.

źródło:
Zobacz więcej