RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Chiny: Xi Jinping wezwał do zniesienia barier handlowych

W Szanghaju rozpoczęła się druga edycja międzynarodowych chińskich targów importowych (fot.Reutes/Aly Song)

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wezwał we wtorek do walki z protekcjonizmem i zniesienia barier handlowych, rozpoczynając targi importowe w Szanghaju. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował tam natomiast o pogłębienie reform otwierających chiński rynek.

Polska partnerem międzynarodowych targów w Chinach

Polska jest krajem partnerskim Międzynarodowych Targów CAEXPO w Nanning. To jedna z największych imprez targowych w Chinach. Nasz kraj jest...

zobacz więcej

W swoim przemówieniu Xi powtórzył wcześniejsze obietnice dotyczące ułatwiania zagranicznym podmiotom dostępu do rynku ChRL oraz wzmacniania ochrony praw własności intelektualnej. – Żaden kraj nie może samodzielnie rozwiązać trudności, jakie stoją przed rozwojem światowej gospodarki – powiedział.

Chiny i USA prowadzą obecnie negocjacje dotyczące treści „pierwszej fazy” porozumienia handlowego, które ma zakończyć trwającą od prawie 16 miesięcy wojnę handlową. Według zapowiedzi Xi i prezydent USA Donald Trump mogą podpisać pierwszą część umowy w listopadzie.

– Musimy burzyć mury, zamiast je budować. Musimy stanowczo przeciwstawić się protekcjonizmowi i unilateralizmowi. Musimy ciągle znosić bariery handlowe, usprawniać globalne łańcuchy wartości i dostaw oraz wspólnie pielęgnować popyt rynkowy – ocenił Xi.

Rozpoczęta we wtorek druga edycja międzynarodowych chińskich targów importowych w Szanghaju (CIIE) potrwa do niedzieli. Komunistyczne władze w Pekinie przedstawiają te targi jako ważne wydarzenie polityczne oraz jako dowód na skłonność Chin do zakupu większej ilości towarów z zagranicy.

Według krytyków doroczna impreza targowa nie rozwiewa jednak wątpliwości dotyczących polityki gospodarczej Pekinu, w tym w kwestii ochrony własności intelektualnej, barier dostępu do rynku czy nierównego traktowania działających w Chinach zagranicznych firm.

Przemawiający po Xi prezydent Macron podkreślił, że w ostatnich latach Chiny „zrobiły wiele”, by otworzyć swoją gospodarkę, ale zaapelował przy tym o „konsolidację i pogłębianie” tych reform.

USA i Chiny ustaliły nowy termin negocjacji handlowych

Negocjacje handlowe Stanów Zjednoczonych i Chin zostaną wznowione na początku października w Waszyngtonie – poinformowało w czwartek chińskie...

zobacz więcej

– Potrzebujemy większej otwartości Chin i ich krajowego rynku (...) Wszystkie francuskie, niemieckie i europejskie firmy oczekują wiele po składanych tu obietnicach Chin – powiedział.

Podczas wizyty w Chinach Macron podpisze z Xi umowę, w której zawarty będzie zapis o „nieodwracalności” paryskiego porozumienia klimatycznego, jak przekazał we wtorek urzędnik kancelarii prezydenta Francji, zastrzegając sobie anonimowość. Według niego porozumienie zostanie podpisane w środę. Na ten dzień zaplanowano dwustronne rozmowy przywódców w Pekinie.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji targów importowych w Szanghaju wzięło udział ok. 3,6 tys. firm, które zawarły w czasie tej imprezy umowy opiewające łącznie na 57,8 mld dolarów – wynika z danych oficjalnych. Jednak według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Handlową UE w Chinach prawie połowa spośród umów podpisanych przez zrzeszone w niej firmy europejskie nie została jak dotąd zrealizowana.

– Oczekujemy, że tegorocznemu wydarzeniu będą towarzyszyły konkretne środki ułatwiające dalsze otwieranie rynku i zwiększanie zagranicznych inwestycji, a nie puste obietnice, które słyszeliśmy już wielokrotnie – oświadczył prezes szanghajskiego oddziału izby Carlo Diego D'Andrea.

– Chcemy zobaczyć godny uwagi postęp w zapewnianiu europejskim firmom takiego samego nieskrępowanego dostępu do chińskich rynków, jaki mają chińskie firmy w UE – dodał.

Przedstawicielstwo UE w Pekinie wezwało w ubiegłym tygodniu chińskie władze do okazania „większej ambicji i autentycznego wysiłku” na rzecz równego traktowania zagranicznych i krajowych firm, gdyż w przeciwnym razie może wystąpić „zmęczenie obietnicami”. W odpowiedzi rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Geng Shuang zapewnił, że Chiny zawsze dotrzymywały słowa i „nie poskąpią wysiłków, by zrealizować swoje obietnice i zobowiązania”.

źródło:

Zobacz więcej