RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rak skóry może mieć początek w mieszkach włosowych

Czerniak może rozwijać się z komórek pigmentowych i mieć źródło zarówno w mieszkach włosowych, jak i w warstwach skóry (fot. Shutterstock/thodonal88)
Czerniak może rozwijać się z komórek pigmentowych i mieć źródło zarówno w mieszkach włosowych, jak i w warstwach skóry (fot. Shutterstock/thodonal88)

Melanocyty – komórki pigmentowe odpowiedzialne za kolor włosów i wytwarzające melaninę, chroniącą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV – w mieszkach włosowych mogą przekształcać się w komórki nowotworowe – wykazały badania opublikowane w piśmie „Nature Communications”.

Szumowski: Rak to nie wyrok, wcześnie wykryty jest chorobą przewlekłą

Rak dzisiaj to nie wyrok. Wcześnie wykryty nowotwór jest chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

Badacze z NYU School of Medicine i Perlmutter Cancer Center skoncentrowali się na komórkach macierzystych dających początek melanocytom. Dla celów badawczych stworzyli transgeniczne myszy, u których można było „edytować” geny jedynie w komórkach macierzystych tworzących melanocyty. Dzięki temu komórki, które potem budowały nowotwór można było „podświetlić” i obserwować ich podróż po organizmie.

Naukowcy zauważyli wówczas, że w niedojrzałych melanocytach w mieszkach włosowych mogą następować onkogenne zmiany genetyczne. Następnie komórki te migrują do naskórka, namnażają się i migrują głębiej, do skóry właściwej. Oznacza to, że komórki czerniaka mogą wywodzić się z komórek macierzystych tworzących melanocyty.

W skórze właściwej komórki te pozbywają się markerów i pigmentu, zdradzających ich pochodzenie, a zyskują molekularne cechy komórek nerwowych i komórek skóry. Zaczynają bardziej przypominać komórki występujące w tkankach człowieka, zaatakowanych przez czerniaka.

„Ty decydujesz, czy zachorujesz”. Rusza kampania edukacyjna

Za 10 lat nowotwory mogą stać się pierwszą w naszym kraju przyczyną zgonów i już teraz musimy się do tego przygotować – apelowali eksperci z okazji...

zobacz więcej

Na kolejnym etapie badań ustalono, że melanocyty z mieszków włosowych, nawet jeśli posiadały onkogenne mutacje, nie ulegały podziałom i nie migrowały, a co za tym idzie – nie powodowały raka, jeśli nie ulegały ekspozycji na endotelinę (EDN) i białka tworzące szlak sygnalizacyjny Wnt.

Te białka sygnalizacyjne w normalnych warunkach odpowiadają za wzrost włosa i namnażanie się komórek pigmentowych w mieszkach włosowych. W przypadku zmienionych komórek mogą jednak stymulować rozwój raka.

– Dzięki potwierdzeniu, że onkogenne melanocyty w mieszkach włosowych są źródłem czerniaka, możemy lepiej zrozumieć biologię tego nowotworu i pracować na nowymi metodami walki z nim – mówi współautorka badań dr Mayumi Ito Suzuki.

– Wyniki naszej analizy wymagają potwierdzenia podczas badań przeprowadzonych wśród ludzi, jednak wskazują one, że czerniak może rozwijać się z komórek pigmentowych i mieć źródło zarówno w mieszkach włosowych, jak i w warstwach skóry – dodaje kierująca pracami naukowców dr Qi Sun.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej