Chojna-Duch o kandydowaniu TK: Będę niezależnym sędzią w apolitycznym organie

Prawniczka przekonuje, że oferta PiS nie ma związku z jej zeznaniami złożonymi przed sejmową komisją ds. VAT. (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

Prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, poinformowała, że przyjęła złożoną jej przez Prawo i Sprawiedliwość propozycję objęcia stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dodała, że będzie strzegła zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa.

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. PiS wytypował kandydatów

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego –...

zobacz więcej

– Przyjęłam propozycję; jako prawnik i nauczyciel akademicki czuję się zaszczycona – powiedziała Chojna-Duch. Zapewniła, że jeśli parlament zaakceptuje jej kandydaturę, będzie „strzegła zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa”.

– Jako specjalista od finansów publicznych będę dbała o interesy gospodarcze państwa. Zapewniam, że będę sędzią niezależnym w apolitycznym organie, podobnie jak przez sześć lat byłam w Radzie Polityki Pieniężnej – podkreśliła.

Onetowi Chojna-Duch wyznała, że powołanie na stanowisko sędziego TK byłoby „dla niej zwieńczeniem kariery”. Przekonywała również, że oferta PiS nie ma związku z jej zeznaniami złożonymi przed sejmową komisją ds. VAT.

Elżbieta Chojna-Duch zeznawała jako była wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska. Ujawniła szereg nieprawidłowości, obciążając w ten sposób ekipę PO-PSL.

Chojna-Duch jest prawnikiem. W latach 2002-07 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli, od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 r. z rekomendacji PSL pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-16 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej.

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił na zwalniające się miejsca kandydatury Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch.

źródło:
Zobacz więcej