RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Opozycja oburzona kandydaturami byłych posłów do TK. Wcześniej w takich sytuacjach milczała

Wielokrotnie sędziami TK zostawali czynni wcześniej politycy (fot. arch.PAP/R.Guz/P.Kula/B.Zborowski(2)

Kręgi opozycyjne z oburzeniem podnoszą, że niedawni posłowie Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz są zgłoszonymi przez PiS kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jak się okazuje, w przeszłości sędziami TK wielokrotnie zostawali czynni wcześniej politycy. Dotyczy to m.in. polityków UW i PO.

Kandydaci PiS na sędziów TK. Terlecki uzasadnia wybór

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego –...

zobacz więcej

– Trybunał Konstytucyjny i jego sędziowie nie byli, nie są i nie będą uwikłani w spory polityczne – mówił w 2015 r. Leon Kieres uzasadniając wyrok TK. Nie wspomniał o tym, że sam na chwilę przed wyborem do TK był czynnym politykiem.

W 1998 r. Kieres został wybrany na radnego sejmiku dolnośląskiego z listy Unii Wolności. W 2006 r. ponownie wybrano go na radnego sejmiku, tym razem z listy PO. W 2007 r. został senatorem z PO. Sędzią TK jest od 2012 r.

Jak przypomniała na Twitterze dziennikarka Dorota Kania, podobnie sytuacja wygląda z wieloma byłymi sędziami TK, którzy wcześniej byli aktywnymi politykami. Wybrany w 2001 r. do TK Janusz Niemcewicz był w latach komunizmu członkiem PZPR, a od 1993 do 1997 r. sprawował mandat posła z ramienia Unii Demokratycznej, a później UW. W latach 1997–2001 Niemcewicz sprawował urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jerzy Ciemieniewski, zanim w 1998 r. został sędzią TK, musiał złożyć sprawowany przez trzy kadencje jako przedstawiciel UD i UW mandat poselski.

Jerzy Stępień był w latach 1989–93 senatorem – mandat uzyskiwał z listy Komitetu Obywatelskiego, a potem Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W trakcie II kadencji przystąpił do klubu Konwencja Polska. W latach 1997-99 w rządzie Jerzego Buzka był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do TK został wybrany w 1999 r.

Z kolei Adam Jamróz, w latach komunizmu członek PZPR, w latach 2001-03 był senatorem wybranym z koalicji SLD-UP. Od października 2001 do lutego 2002 r. był też wiceministrem edukacji narodowej i sportu. Do TK wybrano go w 2003 r.

źródło:
Zobacz więcej