RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przełom w pracach archeologicznych”. Odkryto kolejne szczątki na Westerplatte

Odnaleziony w poniedziałek szkielet jest piątym odkrytym w jednej jamie grobowej (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Do dziewięciu wzrosła liczba ludzkich szczątków odnalezionych na terenie gdańskiego Westerplatte – poinformował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Cztery poprzednio znalezione szkielety znajdowały się w tej samej jamie grobowej obejmującej kilka warstw. Badania prowadzą archeolodzy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Na Westerplatte odkryto szczątki ósmej osoby

Archeolodzy prowadzący badania na terenie gdańskiego Westerplatte znaleźli kolejne ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono na osiem...

zobacz więcej

„Seria odkryć ludzkich szczątków, które pozwalają na stwierdzenie, iż należą do dziewięciu osób, stanowi przełom w pracach archeologicznych na półwyspie, stawiając jednocześnie pod znakiem zapytania szereg utartych poglądów co do przeszłości Westerplatte” – zaznacza w komunikacie dr Nawrocki.

Badania archeologiczne prowadzone są obecnie w ramach V sezonu rozpoczętego w połowie września. Stanowią część pierwszych w historii szerokopowierzchniowych badań archeologicznych na półwyspie Westerplatte, zmierzających do ustalenia lokalizacji miejsc o obiektów związanych z Wojskową Składnicą Tranzytową i wydobycia artefaktów związanych z jej bohaterską obroną w 1939 roku.

Poza szczątkami dziewięciu osób w trakcie tegorocznych prac archeolodzy odkryli też kilkaset złożonych chaotycznie w ziemi kości.

Wszystkie znaleziska miały miejsce w sąsiedztwie miejsca, gdzie w 1939 r. stała stanowiąca jeden z obiektów składnicy Wartowania nr 5 (została zniszczona w czasie bombardowania składnicy we wrześniu 1939 r.).

Przedmioty odkryte w pobliżu części szkieletów (np. fragmenty wyposażenia polskich żołnierzy), a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach zdaniem archeologów wskazują, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach o Wojskową Składnicę Tranzytową.

Wszystkie odkryte w czasie prac szczątki są sukcesywnie przekazywane do badań genetycznych z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych. Historycy stworzyli listę obrońców Westerplatte, których miejsce pochówku nie jest znane. Zwrócili się z apelem do rodzin tych osób o przekazanie próbek DNA. Mogą one pomóc w ustaleniu tożsamości osób, których szczątki znaleziono w trakcie badań.

źródło:
Zobacz więcej