RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kandydaci PiS na sędziów TK. Terlecki uzasadnia wybór

Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek, że klub PiS zgłosił trzech kandydatów na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojnę-Duch. Polityk powiedział, że są to osoby zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości.

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. PiS wytypował kandydatów

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego –...

zobacz więcej

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Na ich miejsce klub PiS zgłosił w piątek trzech kandydatów.

Jak powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, „Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch, którzy są kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości”.

Jak dodał, „z pewnym zdziwieniem” klub PiS widzi, że opozycja nie zgłosiła swoich kandydatów do TK. – Rozumiem, że nie ma odpowiednich osób na te stanowiska – ocenił polityk PiS.

Na uwagę dziennikarzy, że PiS zgłosił kandydatów jeszcze w kończącej się kadencji Sejmu, Terlecki odpowiedział, że nowych sędziów Trybunału będzie wybierał Sejm IX kadencji. Chojna-Duch i Pawłowicz poinformowały, że przyjęły propozycje zostania sędziami TK.

– Jako prawnik i nauczyciel akademicki, czuję się zaszczycona – przyznała Chojna-Duch. Zapewniła, że jeśli parlament zaakceptuje jej kandydaturę, to będzie „strzegła zasad praworządności i demokratycznego państwa prawa”. – Jako specjalista od finansów publicznych będę dbała o interesy gospodarcze państwa. Zapewniam, że będę sędzią niezależnym w apolitycznym organie, podobnie jak przez sześć lat byłam w Radzie Polityki Pieniężnej – podkreśliła.

Pawłowicz podkreśliła, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia funkcji sędziego TK. Jej zdaniem, należy przybliżyć Trybunał Konstytucyjny obywatelom. Jak podkreśliła, sędziowie TK powinni pisać uzasadnienia językiem zrozumiałym dla przeciętnego Polaka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej