Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

NASA: Astronauci spędzą na powierzchni Księżyca kilkanaście dni

Astronauta Buzz Aldrin, pilot modułu księżycowego dla Apollo 11, pozuje do zdjęcia obok flagi Stanów Zjednoczonych (fot. NASA)

Naukowcy John Connolly i Niki Werkheiser przedstawili w Waszyngtonie szczegóły planowanych misji załogowych na Księżyc. Ambitne plany NASA zakładają m.in., że astronauci spędzą na powierzchni ziemskiego satelity aż dwa tygodnie.

Nowy skafander kosmiczny dla księżycowych misji

NASA pracuje nad nowym skafandrem na potrzeby księżycowego programu Artemis. Skafander będzie odporny na drobiny zawarte w księżycowej glebie,...

zobacz więcej

Przemawiając na konferencji w Waszyngtonie naukowcy NASA, John Connolly i Niki Werkheiser, ujawnili nowe szczegóły dotyczące dwóch misji planowanych na lata 2024 i 2030. Pierwsza z nich o nazwie Artemis zakłada wysłanie dwóch astronautów, którzy spędzą na powierzchni Księżyca aż 6,5 dnia – ponad dwa razy dłużej niż członkowie misji Apollo 17 w 1972 r.

– To nie żart, naprawdę planujemy taką misję. Wizja zaczyna się urzeczywistniać – powiedział Connolly. Naukowiec podkreślił, że NASA zamierza przyjrzeć się możliwości długoterminowej obecności człowieka na Księżycu. Dlatego – jak wyjaśnił – na 2030 r. planowane jest wysłanie czteroosobowej załogi, która spędzi na powierzchni Srebrnego Globu dwa tygodnie.

Na potrzeby obu misji NASA rozpoczęła m.in. prace nad nowym skafandrem dla astronautów. Będzie on odporny na drobiny zawarte w księżycowej glebie, poradzi sobie z ekstremalnymi temperaturami i zapewni użytkownikom większą niż dotąd swobodę ruchu.

Jak wyjaśniają specjaliści z amerykańskiej agencji, kosmiczny skafander to tak naprawdę miniaturowy, osobisty pojazd kosmiczny. Na wypadek dekompresji statku, w którym będzie znajdować się załoga, skafandry mogą się „zahermetyzować”. Astronauci będą mogli wtedy spędzić w nich do sześciu dni.

Skafandry poradzą sobie także z ekstremalnymi temperaturami – będą mogły działać od spotykanej w cieniu temperatury minus 160 do plus 120 stopni C. w miejscach nasłonecznionych.

W czasie misji Artemis astronauci wykonają przynajmniej dwa spacery po Księżycu. NASA zakłada, że z powierzchni ziemskiego satelity zostaną zebrane próbki o łącznej masie minimum 35 kg.

źródło:
Zobacz więcej