UOKiK stawia zarzuty dwóm bankom. „Klienci zostali postawieni pod ścianą"

Zarzuty dotyczą Getin Noble Banku i Raiffeisen Bank International (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek o postawieniu dwóm bankom zarzutów w związku z jednostronną zmianą przez nie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych w umowach kredytowych.

Skarb Państwa i komercyjne telekomy rozważają wspólnego operatora sieci 5G

Utworzenie spółki Polskie 5G to bezpieczeństwo i obniżenie kosztów nowej sieci – uważają przedstawiciele Exatela i Ministerstwa Cyfryzacji. W...

zobacz więcej

Chodzi o Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank International. Według UOKiK, oba poinformowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

– Klienci zostali postawieni pod ścianą. Banki dały im wybór: zaakceptowanie zmian lub wypowiedzenie umowy, co oznaczało, że natychmiast musieliby spłacić zadłużenie. Dlatego wiele osób zostało zmuszonych zaakceptować nowe zasady ustalone przez silniejszą stronę, czyli banki – oświadczył Prezes UOKiK Marek Niechciał.

Zdaniem urzędu, istotne warunki umów na czas oznaczony, przy których istnieje możliwość zadłużenia się konsumentów, mogą zostać zmienione tylko i wyłącznie na skutek dobrowolnego porozumienia banku i konsumenta. – Jeżeli klient nie zgodziłby się na nie, to umowa powinna być wykonywana na dotychczasowych zasadach – podkreślił UOKiK.

źródło:

Zobacz więcej