Raport

Epidemia koronawirusa

Wicepremier zapowiada: Powstanie nowy resort; wszystko na to wskazuje

Wszystko wskazuje na to, że powstanie ministerstwo, które będzie skupiać nadzór nad spółkami Skarbu Państwa – powiedział w poniedziałek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów wicepremier Jacek Sasin. Wicepremier na antenie TVP zaznaczył, że proces formowania rządu trwa. Jak dodał, nie wie, jakie będą ostateczne decyzje dotyczące obsady na stanowisku szefa tego resortu.

Powstanie ministerstwo skarbu. Karczewski podał nazwisko jego szefa

W nowym rządzie powstanie ministerstwo skarbu – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o ustalenia, które zapadły na spotkaniu...

zobacz więcej

Sasin zwrócił uwagę, że spółki Skarbu Państwa to bardzo poważny obszar działania kraju. – Poważny ponieważ, dający instrumenty do prowadzenia bardzo aktywnej polityki rozwoju. Dzięki ostatnim czterem latom dobrego zarządzania tymi spółkami, wiele z nich wypracowało naprawdę bardzo potężne zasoby finansowe – podkreślił wicepremier.
Według niego „istotne jest inwestowanie z sensem i koordynowanie tych inwestycji w zakresie wielu podmiotów, a nie jednej spółki”. Zdaniem Sasina, właśnie na tym powinien skupić się nowy minister.

Wicepremier ocenił, że likwidacja Ministerstwa Skarbu w takiej formie w jakiej funkcjonowało nie była błędem. – Natomiast model, który ukształtował się potem, rzeczywiście najszczęśliwszym nie był. On spowodował rozproszenie zarządzania tymi spółkami – dodał Sasin.

Zaznaczył, że majątek państwowy to nie jest miejsce, gdzie ludzie powinni budować swoje kariery finansowe. – To jest obszar, który wymaga dobrego zarządzania w imię interesu publicznego – podkreślił.

Portal wPolityce podał w poniedziałek, że resort, którym ma pokierować Jacek Sasin będzie nosił nazwę Ministerstwa Zasobów Narodowych.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował w środę, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu. Na spotkaniu władz Zjednoczonej Prawicy potwierdzono też rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera.

Rzecznik rządu: Szczegóły ws. nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa są analizowane

– Szczegóły dotyczące nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, w tym decyzja kto będzie za niego odpowiedzialny, są jeszcze analizowane – oświadczył...

zobacz więcej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w czwartek, czy można powiedzieć, że w nowym rządzie „będzie ministerstwo skarbu i Jacek Sasin stanie na jego czele" odpowiedział: "to możemy dzisiaj powiedzieć”. Podkreślił jednak, że o wszystkich zmianach w rządzie poinformuje premier Morawiecki.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek, że szczegóły dotyczące nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, w tym decyzja kto będzie za niego odpowiedzialny, są jeszcze analizowane; będzie to ogłaszane w najbliższych dniach.

Ministerstwo Skarbu Państwa istniało w latach 1996-2016. Zostało zlikwidowane w czasach rządu Beaty Szydło. Ostatnim ministrem skarbu w tym rządzie był Dawid Jackiewicz, a „likwidatorem” MSP Henryk Kowalczyk. Nadzór nad spółkami skarbu państwa został rozdzielony między różne resorty.

źródło:

Zobacz więcej