RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czabański o ochronie zwierząt: Powinna powstać służba państwowa

Czabański wskazał, że w tej sprawie politycy powinni działać ponad podziałami (fot. PAP/Marek Zakrzewski)
Czabański wskazał, że w tej sprawie politycy powinni działać ponad podziałami (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

– W mojej ocenie w Polsce powinna powstać służba państwowa, która zajęłaby się walką z łamaniem prawa chroniącego zwierzęta – oświadczył Krzysztof Czabański. Szef Rady Mediów Narodowych i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w mijającej kadencji Sejmu ocenił, że wspomniana służba powinna być ulokowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czabański: Uzurpatorzy mówią, że szkoła ma być bez religii, historii i polskiej kultury

– Różni uzurpatorzy mówią, że dzieci mają być wychowywane w szkole bez religii, tradycji, kultury polskiej i historii – powiedział w piątek we...

zobacz więcej

Czabański zaznaczył, że choć nie otrzymał mandatu posła w niedawnych wyborach parlamentarnych, nadal zamierza zajmować się tematem ochrony zwierząt, choć już poza Sejmem. Przypomniał jednocześnie, że w mijającej kadencji Sejmu złożył dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Polityk wskazał też, jakimi tematami powinni w pierwszej kolejności zająć się nowi parlamentarzyści.

– W mojej ocenie powinna powstać służba państwowa, która zajęłaby się łamaniem prawa chroniącego zwierzęta w Polsce – oświadczył Czabański.

Dodał, że od strony prawnej jest wiele przepisów chroniących zwierzęta, ale nie zawsze są one egzekwowane, a odpowiedzialność za łamanie tego prawa jest często iluzoryczna. Tłumaczył, że dzieje się tak, gdyż policja czy prokuratura „mają ważniejsze sprawy w pierwszej kolejności do rozpatrzenia, takie jak łamanie prawa w stosunkach międzyludzkich, a zwierzęta znajdują się na kolejnym planie”.

– Dlatego dobrze by było, gdyby na wzór niektórych krajów powstała służba państwowa ulokowana w MSWiA, która by reagowała na łamanie istniejącego prawa chroniącego zwierzęta. To byłoby bardzo proste posunięcie do przeprowadzenia, gdyż nie trzeba byłoby zmieniać przepisów o ochronie zwierząt, a jednocześnie bardzo by to pomogło i poprawiło sytuację zwierząt w Polsce – mówił.

Czabański wskazał, że kolejną sprawą, którą należałoby się zająć, jest ograniczenie bezdomności zwierząt. Jak dodał chodzi m.in. o sterylizacje i kastracje na koszt samorządów lub państwa.

Czabański: Media publiczne są solą w oku opozycji

– Zwracałem uwagę, że media publiczne, a co za tym idzie Rada Mediów Narodowych są solą w oku opozycji różnych środowisk politycznych ze względu na...

zobacz więcej

Według polityka wprowadzony powinien być też zakaz funkcjonowania schronisk komercyjnych. – Schroniska dla zwierząt powinny być własnością tylko i wyłącznie samorządów – wskazał. Zaznaczył, że samorządy mogłyby nimi zarządzać bezpośrednio albo przez tworzenie spółek celowych.

– Chodzi o to, aby była to własność samorządów, bo wówczas to samorząd odpowiadałby za ich jakość. Nie byłby on nakierowany na zysk, ale na to, by zwierzęta miały szanse trafić do normalnych domów i mieć przyzwoite – warunki mówił.

Zdaniem Czabańskiego w dalszej perspektywie powinien być też wprowadzony zakaz występów zwierząt z cyrkach czy hodowli zwierząt na futra. – To są rzeczy, które powinny być załatwione w pierwszej kolejności, mam nadzieję, że znajdzie się odpowiednia większość w nowym parlamencie, aby te sprawy uregulować – oświadczył Czabański.

Polityk podkreślił też, że w dziedzinie ochrony zwierząt warto budować porozumienia ponad podziałami partyjnymi.

– W mijającej kadencji współpracowaliśmy z różnymi grupami poselskimi, posłami z różnych klubów w ramach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt i tam była możliwa merytoryczna rozmowa. Sądzę, że warto to kontynuować – ocenił Czabański.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej