Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kempczinski nowym szefem McDonald’s. Poprzedni odszedł z powodu romansu

Według amerykańskich mediów Kempczinski ściśle współpracował z dotychczasowym dyrektorem McDonald's (fot. Reuters/Richa Naidu)

Firma McDonald's odwołała dyrektora generalnego Steve'a Easterbrooka z powodu romansu z podwładną – podał gigant restauracji fast food w niedzielnym komunikacie prasowym, nazwając te relacje naruszeniem polityki firmy. Wakat na stanowisku nie trwał długo, bowiem ze skutkiem natychmiastowym powołano na nie Chrisa Kempczinskiego, bliskiego współpracownika Easterbrooka – podają amerykańskie media i zauważają, że za jego kadencji akcje spółki wzrosły o blisko 100 proc.

Bentley nie może używać swojej nazwy. Marka aut przegrała przed sądem

Marka luksusowych aut Bentley nie może już umieszczać swojej nazwy na odzieży. To efekt przegranego procesu sądowego z brytyjskim producentem ubrań.

zobacz więcej

W komunikacie firmy zapewniono, że prywatna relacja miała miejsce za zgodą obu stron. Według zarządu sieci McDonald's Easterbrook, który piastował swą funkcję od roku 2015, decydując się na związek, „wykazał się złym osądem”.

„To był błąd. (...) Biorąc pod uwagę wartości firmy, zgadzam się z zarządem, że nadszedł czas, abym odszedł” – przyznał w e-mailu skierowanym do pracowników 52-letni były szef firmy. Zrezygnował również z członkostwa w zarządzie.

McDonald's nie podał innych szczegółów na ten temat. Oczekuje się, że informacje finansowe związane ze zwolnieniem Easterbrooka przedstawi w poniedziałek.

Firma była krytykowana przez pracowników za postępowanie w przypadkach molestowania seksualnego, do jakich miało dochodzić w restauracjach.

„To oczywiste, że kultura McDonalda jest zepsuta od góry do dołu. (...) Firma musi zachować całkowitą transparentność w kwestii zwolnienia Easterbrooka i wiążących się z tym problemami odejściami innych menedżerów” – ocenił w oświadczeniu ruch polityczny Fight for $15.

Fight for $15, który zapoczątkowano w restauracjach typu fast food, opowiada się m.in. za podniesieniem federalnej płacy minimalnej do 15 USD. Domaga się także przestrzegania innych praw pracowniczych.

Alarmująco rośnie liczba dzieci z nadwagą lub niedożywieniem [INFOGRAFIKA]

Najnowszy raport UNICEF zwraca uwagę na alarmujące problemy: niedożywienie najuboższych dzieci oraz nadwagę i otyłość spowodowaną spożywaniem...

zobacz więcej

Na stanowisko dyrektora generalnego firmy McDonald's ze skutkiem natychmiastowym powołano Chrisa Kempczinskiego. Nowy szef dołączył również do zarządu. Jak mówił po otrzymaniu nominacji, spodziewa się, że firma będzie kontynuować plan rozwoju ukierunkowany na klienta.

Według amerykańskich mediów Easterbrook ściśle współpracował z Kempczinskim. Od czasu objęcia stanowiska przez ustępującego dyrektora akcje McDonalda wzrosły o 96 proc. do 193,94 USD.

W październiku ta sieć restauracji po raz pierwszy od dwóch lat nie dorównała jednak szacunkom finansowym przewidywanym przez Wall Street. Tłumaczy się to wydaniem funduszy na przebudowę sieci amerykańskich restauracji i proces przyspieszenia obsługi w celu sprostania problemom związanym z malejącą klientelą.

Jak zauważa agencja Reutera, odejście Easterbrooka w związku z nieodpowiednimi relacjami w miejscu pracy jest jednym z najbardziej znaczących w korporacyjnej Ameryce w ciągu ostatnich kilku lat. Kontrola relacji szefów z pracownikami nasiliła się po powstaniu w mediach społecznościowych ruchu #MeToo, który nagłaśnia przypadki molestowania seksualnego.

W czerwcu 2018 r. dyrektor generalny Intel Corp Brian Krzanich zrezygnował ze stanowiska, gdy dochodzenie wykazało, że utrzymywał niestosowne relacje służbowe, za obopólną zgodą. Również wówczas uznano, że naruszyło to politykę firmy.

źródło:

Zobacz więcej