Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. W Polsce jedna z najmniejszych w UE

Kobiety w UE wciąż zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni (fot. shutterstock/fizkes)

Polska znajduje w czołówce państw unijnych pod względem równości płac kobiet i mężczyzn – wynika z danych Komisji Europejskiej. Najmniejsza dysproporcja występuje w Rumunii, a największa w Niemczech, Czechach i Estonii.

Bezrobocie na poziomie najniższym od 30 lat

Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 5,1 procent i jest najniższa od 30 lat. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Bez pracy pozostaje...

zobacz więcej

W poniedziałek, 4 listopada, przypada Europejski Dzień Równej Płacy. Ta symboliczna data wyznacza dzień, od którego kobiety w Europie przestają otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę zawodową, podczas gdy taka sama praca mężczyzn jest nadal opłacana do 31 grudnia.

Według Komisji Europejskiej kobiety w Unii Europejskiej wciąż zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni. „W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy kobiety zarabiały o 16,2 proc. mniej, sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie” – czytamy w komunikacie KE.

Jak wynika z ostatnich danych, różnica wynagrodzeń za tę samą pracę mężczyzn i kobiet jest najmniejsza w Rumunii (3,5 proc.), Luksemburgu i Włoszech (po 5,0 proc.). Na kolejnych miejscach są Belgia (6,0 proc.) i Polska (7,2 proc.). Za nami plasują się m.in. Słowenia (8,0 proc.), Chorwacja (11,6 proc.), Malta (12,2 proc.), Grecja (12,5 proc.) i Szwecja (12,6 proc.). Wielka Brytania z wynikiem 20,8 proc. zajmuje w tym rankingu 25. miejsce. Trzy ostatnie pozycje zajmują Niemcy (21,0 proc.), Czechy (21,1) i Estonia (25,6 proc.).

Wśród przyczyn różnic w wynagrodzeniu KE wskazuje m.in. to, że kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze, borykają się z problemem „szklanego sufitu”, pracują w sektorach gorzej opłacanych lub często są głównymi opiekunami rodzin.

„Różnice płac biorą się również ze stereotypów i dyskryminacji w związku z płcią. Większa przejrzystość płac pozwoliłaby dowiedzieć się, które z tych przyczyn są najważniejsze” – czytamy w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej